MojElektromobil

Fiat plánuje v októbri 2020 spustiť predaj svojho malého metského elektromobilu Fiat 500e v špeciálnej verzii La Prima. K dispozícii bude vo verziách kabriolet aj hatchback, pričom limitovaná edícia v obidvoch prípadoch láka na elegantný dizajn.

Špeciálna edícia do vienka dostala full LED svetlomety, sedadlá a palubnú dosku čalúnené eko kožou, chrómované rámčeky okien a bočné lišty či 17“ zliatinové kolesá s diamantovou úpravou. Verzia hatchback sa ďalej pýši panoramatickou strechou a kabriolet dostal látkovú strechu s monogramom Fiat.

V meste až 400 km dojazd

Elektrický Fiat 500 s pohonom prednej nápravy je vybavený 42 kWh batériou, ktorá sa má postarať o 320 kilometrový dojazd, podľa metodiky WLTP. Podporované je DC nabíjanie o výkone maximálne 85 kW.

Pri jeho využívaní má nabitie batérie z 0 na 80% kapacity prebehnúť za 35 minút. Už 5 minút strávených na nabíjačke má dodať dostatok energie na prejdenie približne 50 kilometrov. Súčasťou výbavy bude kábel Mode 3 umožňujúci rýchlodobíjanie.

Spomínaný je aj režim Sherpa pre inteligentné nastavenie, ktoré kontroluje prevádzku vozidla a umožňuje ušetriť energiu optimalizáciou rôznych parametrov vozidla. Upravuje prvky, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie. Napríklad nabíjačku mobilného telefónu, klimatizáciu, rýchlostný limit či zrýchlenie. Fiat v špecifikáciách uvádza, že dojazd v mestskej premávke dosiahne až 400 kilometrov, nie je však celkom jasné, či to priamo súvisí s používaním režimu Sherpa.

Elektromotor s výkonom 87 kW sa stará o zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 9 sekúnd. Z 0 na 50 km/h, čo bude pri metskej premávke zaujímavejšie, to stíha za 3,1 sekundy. Maximálna deklarovaná rýchlosť sa zastavila na 150 km/h.

Plno technológií pre pohodlnú jazdu

Čo sa týka integrovaných technológií, Fiat spomína inteligentný adaptívny tempomat, udržiavanie jazdného pruhu, parkovacie senzory, sledovanie mŕtvych uhlov, spätnú kameru s dynamickou grafikou či asistenta jazdy v dopravnej zápche.

Okrem toho sú k dispozícii aj takzvané núdzové funkcie – autonómne núdzové brzdenie s rozpoznaním chodcov a cyklistov, asistent pozornosti vodiča a núdzové volanie pre prípad nehody.

Fiat 500e vďaka kombinácií spomínaných, ako aj ďalších technológií, disponuje autonómnym riadením 2. úrovne. Podľa výrobcu tento elektromobil teda bude schopný samočinne zrýchľovať, brzdiť, udržiavať svoju pozíciu v jazdnom pruhu, čítať dopravné značenie a odporúčať úpravu rýchlosti jazdy.

Konektivita pozostáva z multimediálneho systému Cinerama s 10,25“ displejom, párovania Bluetooth pre pripojenie smartfónu či bezdrôtovej nabíjačky telefónov. Nechýba ani funkcia pre zrkadlenie smartfónu.

Fiat 500e v edícii La Prima sa bude predávať za 34 900€ pri verzii hatchback, a v prípade kabrioletu si treba pripraviť 37 900€. Dostupné majú byť tri farebné prevedenia – Mineral Grey, Ocean Green a Celestial Blue.

Náš tip
Citroën predstavil novú C4, príde aj ako elektromobil ë-C4
1. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+