MojElektromobil

Vyzerá to tak, že Fiat 500 opäť začne jazdiť aj za veľkú mláku, aby sa dostal aj do USA. Už v roku 2011 Fiat vo svojej reklame oznámil, že do Ameriky prinesie predchádzajúcu generáciu 500. Nový a plne elektrický model sa v Európe predáva už od roku 2021. Až teraz sa potvrdilo, že prvé dodávky začnú do USA prichádzať už v prvom štvrťroku 2024.

Talianska automobilka to oznámila na autosalóne v Los Angeles v roku 2022, kde priniesla niekoľko špeciálnych variantov 500e, aby tak zdôraznila svoje spektrum možných úprav. Tri špeciálne modely boli upravené známymi talianskymi dizajnérskymi domami Armani, Bvlgari a Kartell a sú to skutočne tri veľmi odlišné interpretácie toho, ako by sa 500e dalo personalizovať.

Zdroj: insideevs.com

,,Dnes viac ako kedykoľvek predtým, čelíme globálnej revolúcii. To znamená, že zákazníci hľadajú niečo viac ako len auto a nové 500e je viac než len auto. Ide o sociálny projekt, ktorý má splniť americkú víziu o zmene smerom k udržateľnej mobilite. Chceme USA predstaviť elektromobil s našou ikonou, Fiat 500, pretože je to správna vec. Na korporátnej strane musíme preraziť nové cesty a pre naše nové 500 bude potešením pomôcť tieto zmeny uskutočniť”. cituje sa zo zdroja insideevs.com

Zdroj: insideevs.com

V Európe dostupné dve kombinácie

Zaujímavosťou je, že staršia 500, ktorá bola spustená už v roku 2008 a aj nový EV uvedený na trh minulý rok sa dostali do USA až s niekoľkoročným oneskorením. V prípade modelu ICE 500 to trvalo štyri roky, zatiaľ čo v prípade nového elektrického modelu sa pridajú až tri roky od uvedenia na trh. Predchádzajúcu generáciu 500 v Amerike prerušili už v roku 2019.

Fiat 500e má v súčasnosti v Európe dostupné dve kombinácie pohonných jednotiek a to: motor s výkonom 95 koní, s batériou a s kapacitou 23,8 kWh alebo s výkonom 118 koní a 42 kWh. Ten má skutočný dojazd cca 300 kilometrov. Zrýchlenie má na 100 km/h za 9 sekúnd a to s maximálnou rýchlosťou 150 km/h .

Zdroj: insideevs.com

Aké jedinečné verzie predstavil FIAT?

K dispozícii bude aj hot hatch variant Abarth s oveľa vyšším výkonom a športovejším ovládaním. V súčasnosti sa už testuje a predpokladá sa, že by mohol byť na trh uvedený niekedy budúci rok. Existuje tak veľká šanca, že Abarth 500e by sa už v roku 2024 mohol dostať aj do USA.

Americkú verziu 500 predstaví Fiat na autosalóne v Los Angeles už v roku 2023 a okrem možných menších estetických zmien veríme, že americkým kupujúcim bude ponúkaná iba výkonnejšia verzia s väčšou batériou, pričom bude k dispozícii aj variant Abarth a to najmä pre tých, ktorí chcú 500e viac orientovanú na výkon. Ak by ste však uprednostnili väčšiu batériu, v Európe sa začína cena 500e pohybovať približne už od 30 000 EUR do 35 000 EUR.

24. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+