MojElektromobil

Nový Mercedes-Benz CLA je európskym autom roka 2026. Model, ktorý sa ponúka ako čistý elektromobil, alebo s mild-hybridným benzínovým motorom, bol ocenený za svoje jazdné vlastnosti a výnimočný dojazd vo verzii EV, ktorý podľa oficiálnych testov WLTP dosahuje až 792 km. Udeľovanie ceny Car of the Year 2026 prebehlo na autosalóne v Bruseli.

Šesť zo siedmich aj ako elektromobily

Zo siedmich finalistov sú tri modely v ponuke výhradne s elektrickým pohonom, zatiaľ čo ďalšie tri ho ponúkajú aj popri spaľovacích verziách. Jediným finalistom, ktorý sa nepredáva ako elektromobil, je Dacia Bigster.

Hlasovalo 59 členov poroty z 23 krajín, z ktorých každý pridelil 25 bodov, pričom maximálny počet bodov pre jeden automobil bol 10 a na získanie bodov bolo potrebných minimálne päť finalistov.

hlasovanie car of the year 2026
Hlasovanie poroty Car of the Year 2026

Mercedes-Benz CLA si od začiatku zabezpečil výrazné vedenie a skončil s 320 bodmi, pred Škodou Elroq s 220 bodmi, Kia EV4 s 208 bodmi, Citroenom C5 Aircross s 207 bodmi a Fiatom Grande Panda s 200 bodmi. Dacia Bigster získala 170 bodov, zatiaľ čo Renault 4 si zabezpečil 150 bodov.

Kritériá hodnotenia zahŕňajú širokú škálu inovácií, cenu, potešenie z jazdy a obvyklú praktickosť, energetickú úspornosť a ďalšie parametre. Okrem lokálnych testov sú modely spoločne testované na organizovaných podujatiach poroty počas roka, kde sú podrobené náročným testom na diaľniciach, štrkových cestách, mestských uliciach, rozbitých vedľajších cestách, pretekárskych okruhoch a dokonca aj na letiskových dráhach.


Nemali by ste prehliadnuť:


Prvé víťazstvo po vyše 50 rokoch

Pre značku Mercedes-Benz ide o výnimočnú udalosť. Porotcovia častokrát oceňujú najmä bežné ľudové autá, a tak prémiovka si to musí zaslúžiť kombináciou viacerých faktorov vrátane technologického pokroku. Naposledy získala značka Mercedes-Benz toto ocenenie v roku 1974 s predchodcom S-Klasse s označením W116.

Mercedes-Benz CLA 250+ EQ AMG Line 2025 test copenhagen
Prvé jazdy s Mercedes-Benz CLA 250+ EQ | Zdroj: Tomáš Meňuš

Dojazd je výnimočný a hoci mnoho áut sľubuje dlhý dojazd, naše vlastné testovacie jazdy ukázali, že CLA je vo svojej triede unikátom. Počas našom teste v mraze a daždi so snehom dorazili do predvianočných Košíc bez zastávky na nabíjanie a akéhokoľvek obmedzovania rýchlosti či tepelného komfortu. Zaujali nás aj výborné jazdné vlastnosti verzie s pohonom všetkých kolies.

Náš tip
Test Mercedes-Benz CLA 350 4MATIC with EQ Technology: Zájde do Košíc bez nabíjania aj v zime a snehu?
9. januára 2026

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+