Elon Musk dá 100 miliónov dolárov na zachytávanie CO2 z atmosféry

Zachytávanie CO2 z atmosféry - projekt Climeworks (Zdroj: Climeworks)

Šéf Tesly a SpaceX dá 100 miliónov tomu, kto vymyslí čo najlepšie zariadenie na zachytávanie CO2 z atmosféry. Spomalí takto Elon Musk otepľovanie planéty?

Zachytávanie CO2 z atmosféry

Technológia zachytávania uhlíka z atmosféry a jeho ukladanie je známa pod názvom “carbon capture and storage”, alebo CCS. Ide konkrétne o zachytávanie oxidu uhličitého (CO2) v zdroji jeho uvoľňovania do prostredia, teda o fabriky, elektrárne, bytové domy, atď.

Technológiu vyvíja viacero spoločností po svete, keďže dokáže eliminovať množstvo CO2 a môže pomôcť spomaliť klimatickú krízu. V súčasnosti však nie sú dosť efektívne a sú extrémne drahé. Elon Musk to chce evidentne zmeniť.

“Darujem 100 miliónov dolárov ako odmenu za najlepšiu technológiu zachytávania uhlíka.” napísal Musk včera na Twitteri. Ďalšie detaily plánuje predstaviť budúci týždeň.

Aká je Muskova motivácia?

Poslaním automobilovej a technologickej spoločnosti Tesla je urýchliť prijímanie elektrickej dopravy a obnoviteľnej energie s cieľom čeliť klimatickým zmenám. Takto to opísal v minulosti Musk.

Šéf Tesly v tejto súvislosti doslova povedal, že “vypúštanie veľkých množstiev CO2 do atmosféry je najhlúpejším experimentom v histórii.” Kvôli obmedzenému množštvu fosílnych zdrojov jednoducho budeme musieť skôr či neskôr prejsť na obnoviteľné zdroje.

Ľudstvo nepozná rozsah dôsledkov vypúšťania toľkých miliárd ton CO2 do ovzdušia. Preto je podľa Muska hlúpe nesnažiť sa o čo najrýchlejší prechod na obnoviteľné zdroje.

Súvisiacie články

“Najhorší scenár je väčšie množstvo škôd ako spôsobili všetky vojny v histórii ľudstva. Približne 3% vedcov veria v najlepší scenár. Približne 97% vedcov veri v najhorší scenár. Prečo by ste to robili?”

Ako zachytávať CO2?

Ako sme písali vyššie, na svete sú už dnes rôzne zariadenia a systémy, ktoré buď zachytájú CO2 v mieste ich vzniku, alebo pohlcujú priamo vzduch a filtrujú z neho CO2

Jedným z takýchto projektov je firma Climeworks – nasávanie vzduchu a filtrovanie CO2 cez špeciálny filter. Toto zariadenie dokáže zachytiť od 50 ton CO2 ročne, no pripojením viacerých nasávacích zariadení údajne aj milión ton CO2 ročne. Zachytené CO2 putuje do skleníka hneď vedľa tohto filtra v Zurichu.

Tento švajčiarsky projekt financuje aj Bill Gates. Otázna je však ekonomická udržateľnosť projektu. Odstránenie 1 tony oxidu uhličitého až stojí 600 dolárov.

Ďalším projektom na zachytáva CO2 Global Thermostat. Prvú prevádzku postavil v americkom štáte Alabama. Tento projekt sa chváli tým, že dokáže znížiť náklady na zachytenie jednej tony CO2 na 50 dolárov tým, že ho bude priamo predávať výrobcom bublinkových nápojov. Ide o dcérsku firmu ropnej spoločnosti ExxonMobil.

Nie je jasné, aký spôsob zachytávania plánuje podporiť Elon Musk. Nechajme sa prekvapiť, čo predstaví o týždeň. Čo si myslíte o tejto forme čistenia ovzdušia? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.

 

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.