MojElektromobil

Elektromobily neoprávnene stojace na vyhradených parkovacích miestach pre ZŤP, kde ich majitelia čakajú kým sa uvoľní nabíjacia stanica. Takúto situáciu riešila Mestská polícia Bratislava v ostatných dňoch. Na prípad upozornil portál Fontech, ktorý v tejto súvislosti uvádza, že na mieste došlo k hromadnému rozdávaniu pokút. 

Situácia nás zaujala, a tak sme sa obrátili na bratislavské oddelenie mestskej polície, ktorá na mieste zasahovala. Mgr. Barbora Krajčovičová, hovorkyňa Mestskej polície Bratislava uviedla, že podobné prípady sa odohrali už viackrát a štandardne sú riešené udelením blokovej pokuty priamo na mieste. 

Ako presne bola riešená predmetná situácia pri nákupnom centre Aupark nekomentovala. Upozornila však, že čakanie na uvoľnenie nabíjacej stanice nie je dôvodom na porušovanie pravidiel cestnej premávky. Tentokrát navyše išlo o vec, ktorá spadá medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

Mestské policajtky a policajti sa s obdobnými prípadmi stretli už viackrát. Šoférky a vodičov v takýchto prípadoch za priestupok riešia uložením blokovej pokuty a vyzývajú ich k preparkovaniu na neďaleké voľné parkovacie plochy. Čakanie na uvoľnenie nabíjacej stanice nie je dôvodom na parkovanie na mieste pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, pre ktorých sú tieto miesta určené. Ide o porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, za ktoré môžeme udeliť v blokovom konaní pokutu do výšky 150 eur.

To, či v medializovanom prípade došlo na mieste k udeleniu pokút nevedel povedať ani majiteľ profilu na sociálnej sieti Instagram, ktorý fotku zdieľal. Bližšie nevedel konkretizovať pozadie a zverejnená informácia, že majitelia elektromobilov argumentovali tým, že so svojimi autami nemôžu kvôli nízkemu nabitiu zaujať iné miesto bola odhadom zo zachytenej situácie.

Foto: slovakevguy via Fontech

Z vyjadrenia mestskej polície vyplýva, že obvykle je neoprávnené státie na vyhradených miestach riešené práve formou peňažného trestu, a to bez ohľadu na typ vozidla či prípadné okolnosti ako je „stav paliva“. V tomto prípade je jasné, že majitelia elektromobilov na vyhradených miestach nemali čo robiť a svoje vozidlá mali zaparkovať tak, aby nedochádzalo k porušovaniu žiadnych pravidiel.

5. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+