MojElektromobil

Ponuka a dostupnosť elektromobilov a plug-in hybridov sa každoročne zlepšuje, pribúda množstvo zaujímavých modelov, a práve z tých teraz v jedinečnej ankete Elektromobil Roka 2023 powered by ČSOB Leasing môžete vybrať tie najlepšie modely. Hlasovanie prebieha od 22. mája 2023 do 25. júna 2023.

Svoje elektrifikované vozidlá má v rôznych kategóriách ankety aj spoločnosť Hyundai. Ani oni neberú prechod na bezemisnú dopravu na ľahkú váhu, o čom hovorí ich rozsiahla flotila týchto modelov. Viaceré súťažné automobily sa môžu pýšiť medzinárodnými oceneniami. Napríklad taký Hyundai IONIQ 6 získal prestížne ocenenie World Car of the Year 2023. Okrem klasických elektromobilov sa však v nominácii ocitol aj jeden plug-in hybrid.

Kategória Elektrické SUV: Hyundai IONIQ 5

Hyundai IONIQ 5 je plne elektrický SUV crossover, ktorý predstavuje debut špeciálnej platformy s názvom Electric-Global Modular Platform (E-GMP). IONIQ 5 ponúka elegantný a futuristický dizajn, ktorý sa vyznačuje ostrými líniami a unikátnou véčkovou kapotou. Môže sa pochváliť pôsobivým výkonom s možnosťou výberu konfigurácií s pohonom zadných alebo všetkých kolies a viacerými variantmi batérie. Na jedno nabitie dokážete prejsť až do 507 km.

Hyundai IONIQ 5 TEST
Hyundai IONIQ 5 | Foto: Radovan Hlôška

Elektromobil sa vyznačuje ultrarýchlym nabíjaním, ktoré umožňuje nabitie z 0 až na 80 % za krásnych 18 minút. Ponúka tiež priestranný a všestranný interiér, pokročilé asistenčné systémy pre vodiča a celý rad špičkových prvkov, ako je veľký displej infotainmentu, head-up displej s rozšírenou realitou, či podpora V2L funkcie. Poteší aj veľký 3 000 mm rázvor, ktorý zabezpečí obrovské množstvo miesta pre všetkých cestujúcich. IONIQ 5 je najoceňovanejším modelom v histórii značky Huyndai a je tiež držiteľom prestížneho ocenenia World Car of the Year 2022.

Kategória Plug-in Hybrid: Hyundai TUCSON PHEV

Hyundai Tucson Plug-in Hybrid je variant obľúbeného kompaktného SUV Tucson, ktorý kombinuje výhody elektrického a benzínového pohonu. Je vybavený hybridným pohonným ústrojenstvom pozostávajúcim z benzínového motora a elektromotora, ktoré spolupracujú na optimalizácii palivovej účinnosti a znižovaní emisií. Tucson Plug-in Hybrid ponúka plne elektrický režim, ktorý umožňuje krátke (53 km) dochádzanie alebo výlety bez použitia spaľovacieho motora a tvorby emisií.

Hyundai Tucson PHEV
Hyundai Tucson PHEV | Zdroj: Hyundai

Batériu s kapacitou 13,8 kWh si tak viete nabiť aj z domácej zásuvky, prípadne môžete využiť podporu 7,2 kW nabíjania na verejnej nabíjacej stanici. Vďaka svojmu priestrannému interiéru, pokročilým bezpečnostným prvkom a modernej technológii poskytuje Tucson Plug-in Hybrid praktickú a ekologickú možnosť pre vodičov, ktorí chcú znížiť svoju ekologickú stopu bez kompromisov v oblasti všestrannosti a pohodlia.

Mestský elektromobil: Hyundai KONA Electric

Nikto nikdy nepovedal, že elektrická mobilita musí byť nudná. Vďaka maximálnemu krútiacemu momentu elektromotora 395 Nm okamžite po rozjazde toto športové SUV poskytuje veľký pôžitok z jazdy – s akceleráciou z 0 na 100 km/h za iba 7,9 sekundy. Na výber je z dvoch verzií pohonu s rozličným výkonom a dojazdom. Batéria 39,2 kWh umožňuje dojazd 305 km a väčšia batéria 64 kWh až 484 km na jedno nabitie.

Hyundai KONA Electric | Zdroj: Hyundai

KONA Electric je konštruovaná pre maximálnu praktickosť a pohodlie. Pri cestovaní môžete využiť veľkorysý batožinový priestor so základným objemom 332 litrov. Alebo použiť voliteľné vyhrievané a ventilované sedadlá pre väčší komfort počas jazdy. Aj praktické prvky ako rear-view monitor a head-up displej zvyšujú bezpečnosť a odbúravajú stres. Dostal aj najnovšie funkcie konektivity ako online služby Bluelink® Connected Car Services, ktoré vám umožňujú ovládať vozidlo z vášho smartfónu prípadne hlasom. Navigačný systém s displejom 26 cm (10,25″) zahŕňa aj 5 rokov predplatených služieb Hyundai LIVE Services.

Rodinný elektromobil: Hyundai IONIQ 6

Hyundai IONIQ 6 je tohtoročný a zároveň najnovší elektromobil tohto výrobcu. Vyznačuje sa najmä elegantným a menej tradičným tvarom, ktorý má svojich milovníkov, no zároveň aj svojich odporcov. Poteší najmä jeho aerodynamika, keďže sa konštruktéri zamerali na to, aby bol vonkajší odpor vzduchu čo najnižší (Cx = 0,21). To vplýva aj na celkovú spotrebu vozidla, ktorá sa podľa štandardov WLTP nachádza na úrovni 15,1 kWh/100 km.

Ioniq 6 pred štadiónom Atlético Madrid | Foto: Hyundai

Rovnako ako svoj predchodca, IONIQ 5, tak aj novinka dostala obrovský rázvor (2 950 mm), ktorý vo vnútri naozaj pocítite. Všetci členovia posádky sa tak môžu tešiť z veľkého komfortu a pohodlia, ktorý toto vozidlo ponúka. Keďže chce spoločnosť s týmto modelom ovládnuť hneď niekoľko trhov, rozhodli sa do neho vložiť všetky najmodernejšie technológie.

Nachádzajú sa v ňom napríklad dva digitálne displeje, udržiavanie v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat, matrixové LED svetlomety či digitálne spätné zrkadlá. Nechýba ani obľúbená funkcia Vehicle-to-Load (V2L). Batéria dostala kapacitu 77,4 kWh, čo zabezpečí až 610 km dojazd (WLTP). IONIQ 6 je držiteľom prestížneho ocenenia World Car of the Year 2023.

14. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+