MojElektromobil

Poľský výrobca autobusov Solaris (patriaci pod CAF Group) predstavil nový trojnápravový elektrický autobus. Kapacita jeho batérií je 480 kWh a dokáže sa nabiť pomocou pantografu výkonom až 540 kW.

Elektrobus Solaris Urbino 15 LE je určený pre mestskú a medzimestskú prepravu. Je nízkopodlažný, má dĺžku 15 metrov, tri nápravy, kapacitu 105 pasažierov a bude sa vyrábať výhradne s elektrickým pohonom.

Solaris Urbino 15 LE elektrobus (Zdroj: Solaris)

Má 6 batérií Solaris High Energy+, ktoré poskytnú dojazd niekoľko sto kilometrov (firma nešpecifikovala presné čísla). Batérie sú uložené v zadnej časti podvozku a majú celkovú kapacitu 480 kWh. Motor s výkonom 300 kW (402 koní). je namontovaný na druhej náprave.

Nabíjanie je možné dvoma spôsobmi. Klasický CCS nabíjací port (nad predným kolesom, vpredu alebo vzadu), cez ktorý vozidlo prijme max. nabíjací výkon 260 kW. Nabije sa však aj cez pantograf v strešnej časti, cez ktorý prijme výkon až 540 kW. Ide o pôsobivé parametre, na trhu autobusov sa však nastavujú podľa konkrétnej objednávky.

Prvý elektrobus Urbino 15 LE bude vyrobený pre zákazníka v Nórsku. Solaris do tohto autobusu nainštaluje aj tepelné čerpadlo pre klimatizáciu, keďže sa bude využívať v chladných podmienkach.

Pozrite si fotografie nového elektrobusu:

25. októbra 2020
Zdroj: Solaris

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+