MojElektromobil

Nemecký startup Piëch Automotive predstavil v Ženeve nový elektrický superšport a my sme boli pri tom.

Zakladateľom spoločnosti je Toni Piëch, potomok legendárneho konštruktéra Ferdinanda Porsche, ktorý založil automobilku Porsche a navrhol legendárny Volkswagen Beetle. Je taktiež vnukom Ferdinanda Piëcha, ktorý viedol v rokoch 1993 – 2002 Volkswagen a ako dedič vlastní významný 10% podiel v automobilke Porsche.

Tony Piëch

Piëch Automotive dnes v Ženeve ukázal nový športový elektromobil Piëch Mark Zero s neuveriteľne rýchlym nabíjaním, ktoré údajne trvá len 5 minút. To mu umožnili nové záhadné batérie.

Vyvinuli sme športové auto, ktoré by sme si sami chceli kúpiť. Už dlho sme hovorili mnohým nadšencom o tom, čo na trhu chýbalo. Chceme ponúknuť modernú klasiku. Vodič tohto automobilu by si mal užívať každú minútu, ktorú v ňom strávi.“

Spoločnosť tvrdí, že podvozok vyrobila s „pružnou a otvorenou architektúrou vozidla“, ktorá umožňuje implementáciu rôznych pohonných systémov, „ako napríklad elektrický pohon, hybridný pohon, palivové články alebo spaľovací motor“.

Už pred autosalónom predstavili špecifikácie elektrickej verzie modelu založeného na záhadných batériových článkoch, ktoré umožňujú dojazd 500 km (WLTP) a úžasne krátky čas nabíjania len 4 minúty 40 sekúnd na 80% kapacity.

„Špeciálny typ článkov sa vo fázach nabíjania a vybíjania zohrieva len nepatrne. Je pri tom vysoký prúd, avšak teplota článkov stúpa len nepatrne“, tvrdí nemecká spoločnosť.

Spoločnosť taktiež uviedla, že ich batérie nepotrebujú systém aktívneho chladenia, čo znížilo ich hmotnosť. To udržuje celkovú hmotnosť vozidla pod 1800 kg.

Čo sa týka pohonnej jednotky, Piëch hovorí, že vozidlo je vybavené 3 elektromotormi: jeden na prednej náprave (asynchrónny motor s výkonom 150 kW), a dva synchrónne motory na zadnej náprave s rovnakým výkonom.

Tvrdia, že výsledkom je zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy a maximálna rýchlosť 250 km/h.

5. marca 2019
Zdroj: Electrek,

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+