MojElektromobil

Lietadlo eFlyer 800 od spoločnosti Bye Aerospace je plne elektrický stroj, určený pre prepravu ôsmich osôb, vrátane dvoch alebo troch pilotov. Okrem toho, že novinka myslí na životné prostredie, taktiež zaujme aj svojim moderným spracovaním. Informácie o tomto plne elektrickom lietadle zverejnil webový portál RobbReport.

Je neuveriteľné, ako efektívny dokáže byť eFlyer 800

Nový eFlyer 800 bude disponovať dvojicou elektrických motorov, ktoré sú poháňané batériami, uloženými v ráme lietadla. Ide už o tretí model leteckej spoločnosti, pochádzajúcej z mesta Denver, no zároveň je to prvé lietadlo, ktoré sa môže pochváliť hneď dvojicou motorov.

eFlyer 800
RobbReport.com

Model eFlyer 2 bol dvojsedadlový model, určený na profesionálny výcvik. Spoločnosťou bolo vyvinuté v roku 2014. Ďalej spomenieme aj eFlyer 4, teda štvorsedadlové lietadlo, ktoré sa taktiež využívalo na výcvik pilotov. Oba modely majú viac ako 360 objednávok.

Moderný eFlyer 800 je prvým lietadlom s plne elektrickou pohonnou technológiou, dosahujúce dvojturbínový výkon a je zároveň bez emisií CO2. Prevádzkové náklady sú taktiež extrémne nízke, čo rozhodne poteší.

Elektrické lietadlá sú čoraz vyhľadávanejšími

Novinka je reakciou spoločnosti Bye na rastúci dopyt po plne elektrických lietadlách, ktoré môžu poskytovať kratšie aj regionálne lety. Dôležité sú taktiež nižšie prevádzkové náklady, v porovnaní s tradičnými lietadlami na fosílne palivá.

Očakáva sa, že eFlyer 800 bude mať dolet až 575 míľ, čo je približne 925 kilometrov. Nabíjanie má pritom prebiehať len 45 minút. Lietadlo by malo bezproblémovo operovať až do výšky 35 000 stôp, čo je ľahko nad 10 kilometrami nad úrovňou zemského povrchu. Použité motory sa majú údajne zaraďovať medzi päť najrýchlejších turbovrtuľových agregátov.

eFlyer 800
RobbReport.com

Najdôležitejšie však je, že let bude stáť asi pätinu nákladov, v porovnaní s tradičnými lietadlami, fungujúcimi na palivo. Produkovaný hluk by mal byť tiež podstatne nižší. Výrobca počíta s vysokou motorickou a aerodynamickou účinnosťou, ktorá je podľa jeho názoru dvakrát vyššia, ako v prípade tradičných turbovrtuľových lietadiel s menšími rozmermi.

Medzi ďalšie zaujímavé vlastnosti plne elektrického lietadla eFlyer 800 patria napríklad doplnkové solárne články, núdzový systém automatického pristátia, vyhýbanie sa terénu či úsporný režim letu.

Lietadlo je možné využiť nielen na súkromné účely, ale aj ako formu prémiového taxi a podobne. Konkrétnejšie využitie v praxi je už však len otázkou budúcnosti. Doposiaľ nebola oznámená ani cena za eFlyer 800, no myslíme si, že sa nebude pohybovať práve v najnižších úrovniach, napriek tomu je už evidovaná prvá objednávka na 15 kusov od leteckej spoločnosti Skye Aviation.

22. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+