MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo návrh, ktorý má pre slovenské domácnosti zabezpečiť stabilné ceny elektrickej energie pre rok 2024. Týmto spôsobom chce docieliť to, aby nedošlo k neúmernému zvýšeniu nákladov, ktoré by niektoré domácnosti mohlo zatlačiť do takzvanej energetickej chudoby. Téme sa venovali TVnoviny.sk.

Silová zložka elektrickej energie by mala byť aj na rok 2024 pre domácnosti zastropená na 61,2077 eura za megawatthodinu. Otázkou zostáva či a ako sa budú meniť poplatky za distribúciu, prenos a straty, TPS, TSS a ďalšie pridružené poplatky, ktoré zvyknú tvoriť približne polovicu výslednej sumy pre spotrebiteľa. Tieto poplatky ešte mohol regulovať nový vládny kabinet.

Podľa aktuálnych vyhlásení by sa celková cena za elektrickú energiu pre domácnosti v roku 2024 nemala výrazne meniť. Vychádza to z návrhu opatrení vo všeobecnom hospodárskom záujme na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny na Slovensku, ktorý pripravilo Ministerstvo hospodárstva SR. Dokument uvádza, že bez prijatia opatrení by odberateľov čakal nárast cien elektrickej energie, a to až o 80 %.

Napriek tomu platí, že nateraz nie je známa celková výška za spotrebu elektrickej energie, ktorá sa objaví na faktúrach – práve kvôli spomínaným poplatkom, ktorých výška ešte nie je známa.

Zmluva by mala zabezpečiť výrobu a dodávku elektriny v objeme 5,79 TWh. Počíta sa zvýšením o ďalších 0,03 TWh za každý kalendárny mesiac roka 2024 nasledujúci po mesiaci, v ktorom dôjde k spusteniu do prevádzky tretieho bloku Mochoviec, za cenu 61,2077 eura za MWh na rok 2024.

14. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+