MojElektromobil

Nemecký developer Fakt AG investuje v severozápadnom Maďarsku 1 miliardu € na výstavbu udržateľného mesta s nulovou produkciou uhlíkových emisií. Bude to tretia najväčšia zahraničná investícia v Maďarsku, prevyšujú ju len investície Mercedes-Benz a pripravovaný závod BMW.

Vybuduje komplex, ktorý bude zodpovedať najlepším európskym štandardom. Peniaze poputujú do záhradníckej výroby, spracovateľského a logistického centra, 30-hektárového skleníka na pestovanie zeleniny a 50-hektárovej plochy na pestovanie iných plodov v katastroch obcí Hegyeshalom a Bezenye. Postaví sklady, chladiarenské a mraziarenské zariadenia na spracovanie ovocia a zeleniny z celého Maďarska.

Mesto bude mať rozlohu 330 hektárov (3,3 štvorcových km), čím sa stane jedným z najväčších záhradníckych centier v regióne strednej Európy.

Rastúci biznis

V roku 2018 mal trh so skleníkovým záhradníctvom hodnotu 18 miliárd USD (16 mld. EUR) a očakáva sa, že do konca roku 2025 dosiahne 28,7 mld. USD. Je najrýchlejšie rastúcim poľnohospodárskym sektorom v EÚ. Podľa Oddelenia pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskej komisie vzrástli britské a európske v rokoch 2014 až 2015 európske a britské farmy s ovocím a zeleninou.

“Dúfame, že sa z tohto mesta stane jedna z orientačných bodov Európy,“ povedal maďarský minister poľnohospodárstva Istvan Nagy.

Táto investícia je najväčším a najkomplexnejším poľnohospodárskym a potravinárskym priemyselným projektom posledných desaťročí a je jedinečnou v strednej Európe.

Fakt tiež ráta aj s postavením najväčšej európskej farmy pre chov tresiek, lososov a iných druhov rýb.

Prezident a CEO spoločnosti Fakt Hubert Schulte-Kemper uviedol, že spoločnosť si vybrala západné Maďarsko, pretože sa nachádza v trojuholníku Budapešť – Viedeň – Bratislava s výbornými spojmi vo všetkých smeroch.

Do projektu bude zapojená aj maďarská stavebná spoločnosť Kesz Group a nemecká energetická spoločnosť E.ON.
“Investícia zjednotí piliere inteligentnej, cenovo dostupnej a udržateľnej energie,” uviedol vo svojom vyhlásení člen predstavenstva maďarskej pobočky E.ON Zsolt Jamniczky a dodal, že projekt by mohol byť vlajkovou loďou európskej energetiky.


5 000 pracovných miest

Jamniczky uviedol, že cieľom spoločnosti Fakt je vyvinúť poľnohospodárske a potravinárske výrobky „moderným, udržateľným spôsobom“ a zároveň vytvoriť obývateľné pracovné prostredie. Investícia vytvorí 5 000 dlhodobých pracovných miest.

Plánuje sa výstavba rezidenčnej štvrte na území 90 hektárov, výstavba materskej školy, základnej školy a ďalších vzdelávacích zariadení. Plány počítajú aj s konferenčným centrom vrátane hotela, reštaurácie a nákupného centra. Investor plánuje spolupracovať aj v oblasti vysokoškolského vzdelávania a výskumu a vývoja v regióne.

7. júna 2019
Zdroj: Deutsche Welle

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+