MojElektromobil

Odborná konferencia eFleet Day 2023 už 29. marca 2023 prinesie odpovede na všetky otázky spojené s prevádzkou elektromobilov vo vašej firme.

Pripravené sú prednášky a diskusie postavené na reálnych dátach od zákazníkov, ktorí už elektrické autá používajú. K tomu sa pridávajú prípadové štúdie, testovacie jazdy a ukážka najnovších riešení pre nabíjanie elektromobilov. eFleet Day 2023 sa na elektromobilitu vo firemnom prostredí jednoducho pozrie z každej strany.

Chýbať tu nebudú ani elektromobily značky Volvo. V priestoroch rezortu x-bionic® sphere si svoje miesto nájde statická výstava modelu Volvo C40, ktorú doplnia testovacie jazdy na dvojici Volvo XC40 a Volvo C40. Vďaka tomu si ich budeme môcť pozrieť, ale aj rovno vyskúšať na vlastnej koži.

Plne elektrické Volvo C40 a XC40 s rýchlejším nabíjaním a lepším dojazdom

Rovnako ako ostatní výrobcovia elektromobilov, aj Volvo pri svojich modeloch reaguje na množstvo otázok a požiadaviek. To, že sa v súvislosti s plne elektrickými modelmi XC40 Recharge a C40 Recharge najčastejšie objavujú dopyty na rýchlosť nabíjania a celkový dojazd asi nebude príliš veľkým prekvapením. 

Volvo ale tieto otázky nenecháva len tak. Venuje im pozornosť a prináša aj poriadne údernú odpoveď. Reálne vylepšenia v spomínaných oblastiach. Nový modelový rok dvojice Volvo C40 Recharge a Volvo XC40 Recharge sa tak môže pochváliť rýchlejším nabíjaním a väčším dojazdom. Posun pritom nie je zanedbateľný. Dojazd niektorých variantov narástol až o 60 kilometrov!

Pre rok 2023 je tu ešte jedno obrovské prekvapenie. Modely Volvo C40 Recharge a Volvo XC40 Recharge ponúkajú tri nové pohonné jednotky. Prvýkrát po 25 rokoch sa vracia produkt s pohonom zadných kolies, a to hneď v dvoch variantoch. K tomu sa do tretice pridáva prepracovaný výkonný model s pohonom všetkých kolies.

Pohon zadných koniec je späť

Začnime dvoma novými možnosťami pohonu zadných kolies. Jednomotorový variant so štandardným dojazdom poháňa elektromotor s permanentným magnetom s výkonom 175 kW, čo predstavuje trojpercentný nárast výkonu oproti odchádzajúcemu jednomotorovému variantu. 

Model XC40 Recharge síce má rovnaký 69 kWh akumulátor ako predošlá generácia ale vylepšenia v oblasti účinnosti chladenia zaisťujú, že teraz dokáže zabezpečiť dlhší dojazd. Z pôvodných 425 kilometrov si polepšil na 460 kilometrov! Predĺžil sa aj dojazd jednomotorovej verzie modelu C40 Recharge. Zo 438 kilometrov na 476 kilometrov.

Druhý variant s pohonom zadnej nápravy je vybavený 82 kWh akumulátorom a s výkonnejším elektromotorom s výkonom 185 kW. Väčší akumulátor posúva dojazd jednomotorového modelu XC40 Recharge na 515 kilometrov a dojazd jednomotorového modelu C40 Recharge až na 533 kilometrov! 

Skokom vpred je aj nabíjanie aktualizovanou najvyššou rýchlosťou 200 kW jednosmerným prúdom, čo je o 50 kW než predtým. Nabíjanie z 10 na 80 percent vďaka tomu trvá len približne 28 minút.

TEST Volvo C40 Recharge Twin
Volvo C40 Recharge | Zdroj: Radovan Hlôška

Vylepšené modely s pohonom všetkých kolies

Ako bolo spomenuté, prepracované boli aj modely s pohonom všetkých kolies. Predchádzajúce usporiadanie dvoch elektromotorov s výkonom 150 kW na prednej aj zadnej náprave nahradila kombinácia 183 kW elektromotora na zadnej náprave a  asynchrónneho elektromotora s výkonom 117 kW na prednej náprave.

Dvojmotorový model XC40 Recharge s pohonom všetkých kolies (Twin Motor AWD) teraz dosahuje dojazd až 500 kilometrov na jedno nabitie, čo je v porovnaní s predchádzajúcou verziou zlepšenie o 62 kilometrov. Dojazd dvojmotorového modelu C40 Recharge s pohonom všetkých kolies (Twin Motor AWD) sa predĺžil zo 451 kilometrov na 507 kilometrov.

Okrem interných vylepšení prebehli aj úpravy v exteriéri. Napríklad nové 19- palcové disky kolies z ľahkých zliatin na oboch modeloch XC40 aj C40 Recharge nielenže zlepšili vzhľad oboch modelov, ale svojím aerodynamickým dizajnom prispeli aj k zníženiu odporu vzduchu.

Volvo EX90: Začiatok novej éry

Volvo sa nezameriava len na plnenie želaní zákazníkov vylepšovaním existujúcich plne elektrických modelov. Pracuje aj na tom, aby celý segment posúvalo neustále vpred. Praktickou ukážkou z tejto oblasti je nové Volvo EX90. Najvyspelejšie vozidlo, aké kedy automobilka Volvo vytvorila.

Je to však omnoho viac než len auto. Na nové Volvo sa viaže komplexný ekosystém služieb a funkcií, ktoré umožnia naplno využívať všetky výhody plne elektrického pohonu.

Volvo EX90 ohlasuje nové smerovanie. A to aj v oblasti prístupu k vlastníctvu. Čo to znamená? To, že máte na výber. Sami si zvolíte, ako chce toto vozidlo získať, či prostredníctvom priameho vlastníctva, predplatného alebo na lízing. Online nákupom alebo priamo u predajcu. Výber je len na vás.

To, že ide o najmodernejší kúsok podčiarkuje aj mobilná platforma Volvo Cars pre smartfóny, ktorá na jednom mieste združuje široké spektrum služieb a funkcií súvisiacich s vaším plne elektrickým rodinným SUV.

Bez ohľadu na to, či hľadáte verejnú nabíjaciu stanicu, chcete zaplatiť za nabíjanie, spravovať inteligentné nabíjanie u seba doma, naplánovať si novú aktualizáciu softvéru na diaľku alebo jednoducho chcete nastúpiť do auta bez použitia kľúča, s aplikáciou Volvo Cars to bude jednoduchšie než kedykoľvek predtým. 

V duchu elegantnej jednoduchosti sa nesie aj interiér. Celková používateľská skúsenosť v interiéri modelu Volvo EX90 navyše stavia na princípe zjednodušenia zložitých vecí, aby sa zabránilo pretlaku informácií.

Volvo EX90 | Foto: Volvo

Dve jasné obrazovky pre prístup ku všetkým funkciám a zobrazenie všetkých potrebných informácií. Prvotriedny informačno-zábavný systém a funkcie konektivity pre bezproblémové prepojenie vozidla s domácnosťou. Široké spektrum zabudovaných aplikácií a služieb Google, ako napríklad schopnosť diaľkového ovládania vozidla z pohodlia domova. To všetko a omnoho viac ako nový štandard elektrickej éry v podaní Volvo EX90.

Volvo ide v elektromobilite naplno vpred. Posúva hranice, odstraňuje prekážky a zjednodušuje už tak jednoduché. Príkladom je nabíjanie elektromobilu Volvo EX90. Okrem skúsenosti s verejným nabíjaním plne integrovanej do aplikácie Volvo Cars či sledovania aktuálnej dostupnosti nabíjacích staníc na Mapách Google prináša aj podporu pre funkciu „Plug & Charge“. Vozidlo stačí pripojiť k vhodnej nabíjacej stanici a nabíjanie sa spustí automaticky. Žiadna autorizácia, žiaden stres.

Ukážkou technologického umu je ponuka energetického manažmentu domácnosti. Obojstranná nástenná nabíjačka a systém riadenia energie vám pomôžu sledovať a optimalizovať energetickú spotrebu svojej domácnosti. To znamená hneď niekoľko vecí.

Ako základ budete môcť svoje vozidlo Volvo EX90 nabíjať v najlepšom dostupnom čase z pohľadu udržateľnosti a rodinných financií. Už to je veľmi príjemné, no celé to ide ešte o stupienok vyššie. Volvo EX90 má ako prvé vozidlo tejto značky všetko hardvérové vybavenie potrebné na obojsmerné nabíjanie.

Ide o technológiu, ktorá umožňuje použiť akumulátor vozidla ako dodatočný zdroj energie, napríklad na napájanie domácnosti, iných elektrických spotrebičov alebo ďalšieho elektrického vozidla Volvo. 

Volvo EX90 | Foto: Volvo

A to nie je všetko.  Po boku elektrickej vlajkovej lode prichádza aj technológia „telefón ako kľúč“. To znamená, že fyzický kľúč od auta môžete nechať doma. Auto si jednoducho odomknete mobilným telefónom a v prípade potreby sa o tento kľúč viete podeliť s rodinou či priateľmi. Nový model Volvo EX90 jednoducho prináša vstup do sveta nevídaných možností…

Aj štandardnú úroveň bezpečnosti má Volvo EX90 vyššiu než akékoľvek iné Volvo pred ním. Vzniklo tak, aby rozumelo vám a okolitému prostrediu a udržiavalo vás, vašich najbližších a ostatných účastníkov cestnej premávky v bezpečí. A keďže sa dokáže učiť z nových údajov a vykonaných aktualizácií, jej inteligencia a úroveň bezpečnosti sa môžu s postupom času ešte zvyšovať.

Najmodernejšie senzory ako kamery, radary či lidar sú pripojené k vysokovýkonným základným počítačom vozidla, na ktorých platforma NVIDIA DRIVE prevádzkuje interný softvér spoločnosti Volvo Cars a v reálnom čase vytvára 360-stupňový pohľad na okolitý svet. Vzniká tak neviditeľný ochranný štít pre maximálny stupeň ochrany, ktorý svoju prácu odvádza vonku aj vnútri.

Špeciálne senzory a kamery kontrolujú sústredenosť pohľadu vodiča. EX90 dokáže rozpoznať, či nie ste rozptýlení, ospalí alebo inak nepozorní. Na prípadný problém vás upozorní. Najprv len jemne, no potom dôraznejšie. A ak by došlo k nemysliteľnému a vy by ste počas jazdy zaspali alebo pocítili nevoľnosť, Volvo EX90 je schopné bezpečne zastaviť a privolať pomoc.

S modelom Volvo EX90 získate nielen nové auto, ale aj mimoriadne pokročilý počítač na kolesách. A čo je ešte lepšie, Volvo EX90 je podobne ako smartfón alebo počítač navrhnuté tak, aby sa s postupom času zlepšovalo, k čomu prispievajú pravidelné aktualizácie softvéru na diaľku.

Volvo EX90 | Foto: Volvo

Volvo EX90, na báze úplne novej, interne vyvinutej plne elektrickej technológie, je dokonalým partnerom pre udržateľnejší životný štýl vašej rodiny. Na jedno nabitie si v ňom užijete dojazd až 600 kilometrov bez výfukových emisií, pričom z 10 na 80 percent sa nabije za menej ako 30 minút.

Najprv bude dostupný dvojmotorový variant so systémom pohonu všetkých kolies. O jeho pohon sa starajú akumulátor s kapacitou 111 kWh a dva elektromotory s permanentným magnetom, ktoré v silnejšej verzii spoločne dosahujú výkon 380 kW a krútiaci moment 910 Nm.

Volvo EX90 obsahuje približne 15 percent recyklovanej ocele, 25 percent recyklovaného hliníka, ako aj 48 kilogramov recyklovaných plastov a biologických materiálov, čo predstavuje asi 15-percentný podiel všetkých plastov použitých vo vozidle – najvyšší zo všetkých doterajších vozidiel značky Volvo!

Partneri eFleet Day 2023 | Foto: Miloš Debnár
27. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+