MojElektromobil

Odpovede na všetky otázky spojené s prevádzkou elektromobilov vo vašej firme, priamo od tých najpovolanejších, prinesie odborná konferencia eFleet Day 2023 už 29. marca 2023 v priestoroch rezortu x-bionic sphere.

Prednášky a diskusie postavené na reálnych dátach od zákazníkov, ktorí už elektrické autá už používajú. V kombinácii s testovacími jazdami ukážu priamy pohľad na svet elektrických vozidiel, ktoré majú svoje miesto vo firemnej sfére.

Konferenciu zastrešujú najväčšie mená automobilového priemyslu, takže tu nemôže chýbať ani značka Mercedes-Benz. Tá cez svoje rozsiahle portfólio zastrešuje svet osobnej aj úžitkovej elektromobility. Vďaka tomu má problematiku zvládnutú v každom ohľade.

Úspešná spolupráca s GLS ako príkladová štúdia 

Výber elektromobilu pre firemné využívanie sa od bežnej kúpy vozidla pre koncového používateľa líši a má svoje špecifické stránky. Práve tie budú podrobne prezentované počas konferencie. V prípade Mercedes-Benz je ponuka pripravovaná každému zákazníkovi na mieru, pričom nejde len o samotný predaj vozidla, ale o komplexné služby vrátane poradenstva vo všetkých potrebných oblastiach.

Všetky kľúčové informácie zo sveta úžitkových elektromobilov prezradí počas eFleet Day 2023. Nejde o žiadne všeobecné veci, ale o kvalitné poznatky získané z reálnych spoluprác pri elektrifikácii firemných vozových parkov. Za príkladom nemusíme chodiť vôbec ďaleko. Známy bude snáď každému.  

Mercedes-Benz ešte v roku 2021 nadviazal spoluprácu s doručovateľskou spoločnosťou GLS Slovakia, ktorá dnes naplno využíva flotilu elektrických dodávok Mercedes-Benz eSprinter. Nešlo pritom len o prosté dodanie vozidiel. Predchádzala tomu intenzívna komunikácia, poradenstvo a úzka spolupráca, vrátane testovania schopností nových plne elektrických dodávok pri doručovaní zásielok priamo v praxi. 

Kľúčovú rolu v tomto prípade zohrávala aj spätná väzba priamo od kuriérov, ktorí najlepšie vedeli posúdiť či ide o správnu voľbu. Pri úžitkových elektromobiloch, ktoré musia slúžiť vo firme a takpovediac zarábať, sa prihliada na množstvo parametrov. Obzvlášť to platí pri prepravných spoločnostiach, kde sa jazdí prakticky počas celého pracovného dňa. A to dosť špecifickým spôsobom – stovky zastávok pre odovzdanie zásielok . 

Technické vlastnosti, priestor a ovládateľnosť, časy nabíjania, jazdné režimy či dojazdy. To všetko treba dôkladne vyhodnotiť. Ponuka zo strany Mercedes-Benz bola prakticky ušitá priamo na mieru, takže to nemohlo dopadnúť inak, než objednaním dvoch desiatok elektrických dodávok Mercedes-Benz eSprinter, ktoré dnes doručujú balíčky po celom Slovensku. 

Toto však bol len začiatok. Spolupráca medzi dvojicou spoločností prebieha dodnes. Podrobnosti sa dozviete od tých najpovolanejších priamo počas konferencie eFleet Day 2023.

Elektrická flotila GLS | Foto: Daimler

Testovacie jazdy na eFleet Day 2023

Konferencia eFleet Day 2023 nebude len o odovzdávaní hodnotných informácií a komplexnom zoznámení so svojom firemnej elektromobility. Pripravené budú aj praktické ukážky nabíjacích riešení a testovacie jazdy na najnovších elektromobiloch. 

V prípade flotily Mercedes-Benz sa môžete tešiť na úžitkové modely Mercedes-Benz eSprinter, Mercedes-Benz eVito , eVito Tourer a EQV od Mercedes-EQ. 

Mercedes-Benz eSprinter

Skriňové vozidlo eSprinter je ideálnym riešením pre prípady, kedy firma hľadá efektívne vozidlo pre prepravu primárne v mestských trasách. Elektrická verzia sa drží tradície a prináša všetky skvelé vlastnosti, ktorými sú modely Sprinter známe už viac ako dve desaťročia.

eSprinter je spoľahlivý, hospodárny a flexibilný. Pýši sa elektrickým dojazdom až do 157 kilometrov (podľa WLTP) a efektívnym elektrickým pohonom s výkonom max. 85 kW. Objem ložného priestoru 11 m³ nie je elektrickým pohonom žiadnym spôsobom obmedzený, akumulátor je uložený pod ním. Užitočné zaťaženie je maximálne 1 006 kg.

Mercedes-Benz eSprinter | Foto: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz eVito Tourer

Mercedes-Benz eVito Tourer ponúka veľkorysí priestor s deviatimi miestami pre prepravu osôb (vrátane vodiča). Napriek plne elektrickému pohonu v tomto smere nedochádza k žiadnemu kompromisu.

Model eVito Tourer je vybavený elektromotorom s výkonom 150 kW a akumulátorom s kapacitou 90 kWh. To sa podpisuje na elektrickom dojazde až do 360 kilometrov, podľa metodiky WLTP . Skvele zapadá do mestskej premávky a bez najmenších problémov zvláda aj dlhšie trasy. Akumulátor je možné na rýchlonabíjacej stanici s výkonom 110 kW v priebehu cca 45 minút nabiť z 10 na 80 %.

Mercedes eVito TEST
Foto : Radovan Hlôška

EQV od Mercedes-EQ

Luxusné elektrické veľkoprioestorové vozidlo od značky Mercedes-EQ, ktoré je špecializované na elektromobilitu so všetkým, čo k tomu patrí. Maximálne pohodlie, elektromotor s výkonom 150 kW, elektrický dojazd až do 360 kilometrov podľa metodiky WLTP] a podpora nabíjania s výkonom až 110 kW, ktorá umožňuje nabitie z 10 na 80% kapacity akumulátora len za 45 minút sú len niektoré zo skvelých vlastností tohto jedinečného modelu.

S príchodom modelu EQV od Mercedes-EQ začína nová doba elektrických veľkopriestorových vozidiel. Prvotriedne technológie snúbené s priestranným interiérom prinášajú úplne nový zážitok z jazdy. Pre šoféra, ale aj pasažierov.

EQV od Mercedes-EQ | Foto: Mercedes-Benz

Prechod na elektromobily nemusí byť pre firmy strašiakom 

Zaradenie elektrických vozidiel do firemného vozového parku na prvý pohľad vyžaduje značné úsilie. Realita je ale taká, že často ide o zbytočného strašiaka. Automobilové spoločnosti sú pripravené pomôcť pri každom kroku cesty za elektrifikáciou. 

Mercedes-Benz preto na eFleet Day 2023 priblíži aj svoje hlavné benefity pre firemných zákazníkov. Od bezplatného servisu a certifikátu na akumulátor, cez službu Mercedes me a podporné aplikácie pre prechod na e-mobilitu. Chýbať nebudú ani témy z oblasti nabíjania a reálnej prevádzky elektrických vozidiel a pohľad na možnosti financovania. 

Priblížené budú aj všetky praktické stránky prevádzky firemného vozového parku. Od možností klasického servisu až po špecializované služby 24-hodinovej podpory, vďaka ktorej dochádza k eliminovaniu krízových situácií, ktoré so sebou prináša život na cestách.

Záruka na auto aj akumulátor, k tomu nepretržitý servis

Základom pre pohodovú jazdu je bezplatný servis v cene elektromobilu po dobu 6 rokov, prípadne 160 000 najazdených kilometrov. K tomu sa pridáva certifikát na akumulátor na 8 rokov alebo 160 000 najazdených kilometrov.

Aby toho nebolo málo, pridáva sa záruka mobility Mobilo Van, v rámci ktorej sú promptne riešené všetky problémy – porucha, nehoda, ale aj prípady vandalizmu. Služba pokrýva celú Európu a problémovú situáciu rieši buď opravou na mieste alebo náhradným vozidlom. V prípade, že je potrebný dlhší servisný zásah, využiť je možné náhradné cestovanie alebo bezplatné ubytovanie.

Riešenie mobility Mobilo je k pritom dispozícii pre úžitkové vozidlá Mercedes-Benz a obnovuje sa bezplatne po každej pravidelnej výrobcom predpísanej údržbe vykonanej v autorizovanom servise Mercedes-Benz – a to až po dobu 30 rokov.

Foto: Mercedes-Benz

Digitálne služby pre všetky potreby

Pre komerčných zákazníkov je k dispozícii rozsiahly balík digitálnych služieb Mercedes me connect. Svojimi službami je zameraný na posilnenie troch kľúčových oblastí – pohodlie, podporu a bezpečnosť.

Ide napríklad o hlasového asistenta, diagnostiku na diaľku, aktualizácie softvéru, diaľkové sledovanie stavu vozidla a ovládanie niektorých prvkov, ako je odomykanie dverí či ovládanie okien.

V prípade elektromobilov je možné využívať napríklad špeciálne optimalizovanú navigáciu, zobrazovanie nabíjacích staníc a dojazdu či inteligentné nastavenie nabíjania, predklimatizovania a predhrievania vozidla.

Prechod na e-mobilitu s pomocou aplikácie

Nemáte istotu, že elektromobil je tým správnym riešením pre vašu firmu? Pochybnosti pomôžu rozptýliť špecializované aplikácie na podporu prechodu na e-mobilitu.

Aplikácia Mercedes-Benz Electric Ready na základe vašich dát z reálnych ciest analyzuje vaše jazdu. Sleduje najazdené kilometre, čas jazdy, správanie vozidla, výškový profil trasy či dokonca vonkajšiu teplotu. Tieto dáta následne vyhodnotí a zistí, či svoje cesty pohodlne zvládnete absolvovať elektromobilom, no na základe parametrov rovno odporučí aj možné riešenia priamo na mieru.

Nástroj eCost Calculator je zase určený na prepočet celkových nákladov, aby ste si pri úžitkových vozidlách vedeli prepočítať, či je prechod na elektromobil vhodný pre vašu firmu. Zobrazí celkové náklady na ročnú prevádzku a prepočíta aj cenu za najazdený kilometer. Ak vaša firma zvažuje prechod na elektromobil, tak ide o neoceniteľného pomocníka.

Zabudnite na starosti s nabíjaním

S prevádzkou elektromobilov je úzko spojená potreba ich nabíjania. Vôbec sa toho ale netreba obávať, všetko je jednoduché už zo svojho princípu, no vďaka dodatočným službám od Mercedes-Benz sa to všetko stáva úplne bezstarostným.

Chcete nabíjať priamo vo firemných priestoroch? Tento problém vyriešia špecializované nabíjacie skrinky, takzvané wallboxy. Takéto riešenie, priamo so zabudovaným káblom, má Mercedes-Benz v ponuke, takže z nabíjania netreba mať žiadne obavy.

K dispozícii je aj flexibilný nabíjací systém, ktorý je praktickým riešením pre nabíjanie na cestách aj doma. Súčasťou sú adaptéry pre domáce zásuvky, priemyselné zásuvky a verejné nabíjacie stojany a nabíjacie skrinky, ktoré je možné prepojiť s prispôsobiteľným nabíjacím systémom alebo riadiacim prístrojom pomocou funkcie Plug & Play.

Flexibilný nabíjací systém je kompatibilný so všetkými súčasnými a budúcimi modelmi elektrických vozidiel a hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete od spoločnosti Mercedes-Benz.

Využívanie verejných nabíjacích staníc zase budete mať v malíčku vďaka službe Mercedes me Charge s možnosťou automatickej platby za nabíjanie svojho elektromobilu. Jednak služba otvára prístup k obrovskému počtu nabíjacích staníc po celej Európe. Pomôže nájsť tú najvhodnejšiu pre vašu aktuálnu trasu a starosti si nemusíte robiť ani s platením. Na konci mesiaca dostanete prehľadnú faktúru so všetkými nabíjaniami.

Foto: Mercedes-Benz
27. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+