MojElektromobil

Pozornosť sociálnych sietí v ostatných týždňoch pritiahlo video, ktoré zachytáva dramatickú nehodu elektromobilu Tesla Model Y. Vážna nehoda sa odohral v čínskej provincii Guangdong a vyžiadala si životy dvoch obetí. Faktických podrobností o tomto prípade je momentálne veľmi málo, no špekulácií je plný internet.

Záznam zachytáva elektromobil Tesla Model Y, ktorý zdanlivo vykonáva úplne bežný parkovací manéver, len chvíľku predtým, než sa rozpúta peklo. Namiesto toho, aby vozidlo bezpečne zastavilo, zrazu vychádza opäť na cestu a začína naplno zrýchľovať – elektromobil mal dosiahnuť rýchlosť až 198 km/h. Dostáva sa do niekoľkých kolíznych situácií, až kým 2,6 kilometrová jazda hrôzy nekončí nárazom do výkladu miestneho obchodu. Na mieste prišli o život dvaja ľudia, traja skončili s vážnymi zraneniami. Na tému upozornil napríklad portál Electrek.

Hlavná otázka zostáva nezodpovedaná. To, čo presne viedlo k smrteľnému incidentu vyšetrujú čínske úrady a pomoc prisľúbila aj Tesla, ktorá sa prirodzene musí pridať či už chce alebo nie. Práve Tesla na základe dátových záznamov z vozidla uvádza, že počas skúmaného obdobia nehody nebol stlačený brzdový pedál, práve naopak, výraznú časť obdobia bol stlačený akcelerátor – „plynový pedál“. V niektorých momentoch mal byť stlačený úplne nadoraz. To, že elektromobil nebrzdil zdanlivo potvrdzuje aj video, na ktorom nie sú až na krátky okamih viditeľné brzdové svetlá.

Na základe toho Tesla zavrhuje značnú časť teórií, ktoré sa šíria v súvislosti s videom, najmä tú, že elektromobil sa náhle stal nekontrolovateľným. Podľa Tesly teda išlo o chybu vodiča.

Na druhej strane je ale vodič. Nehodu prežil a tvrdí, že ju zavinili práve problémy s brzdovým pedálom/systémom. Portál PanDaily informuje, že rodinní príslušníci vodiča na sociálnej sieti Weibo uviedli, že za volantom sedel 55-ročný profesionálny vodič kamiónov a elektromobil bol nový, dovezený začiatkom novembra 2022, teda len krátko pred nehodou, ktorá sa odohrala 5. novembra.

V príspevku ďalej tvrdia, že brzdový pedál sa stláčal veľmi ťažko a vozidlo nebol schopný plne zastaviť. Elektromobil mal počas snahy o zaparkovanie náhle začať svojvoľne zrýchľovať a stláčanie brzdového pedálu ho vôbec nespomaľovalo. Vodič sa mal dokonca pokúsiť niekoľkokrát aktivovať režim parkovania, v snahe o ukončenie zbesilej jazdy, no neprinieslo to žiaden efekt.

Oficiálna príčina nehody sa vyšetruje. Doterajšie vyšetrovanie akurát vylúčilo požitie alkoholu alebo látok, ktoré by ovplyvňovali schopnosti vodiča. Do prípadu má byť zapojený špeciálny vyšetrovací tím, ktorý sa pokúsi odhaliť čo všetko viedlo k tragickej udalosti. Aktuálne tu máme len dve úplne protichodné vyjadrenia a záplavu špekulácií. Na záver si preto budeme musieť počkať až do oficiálneho ukončenia vyšetrovania.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

21. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+