MojElektromobil
eAutoportal 1. decembra 2017

11. novembra 2016 bol spustený dotačný program na podporu elektromobility na Slovensku. Celková vyčlenená suma na príspevky na nákup plne elektrických a plug-in hybridných automobilov predstavovala 5,2 milióna eur. 5 miliónov eur pochádzalo z recyklačného fondu, 200 000 eurami prispel Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR). Niečo vyše roka po zahájení dotačnéno programu a pár týždňov pred jeho ukončením bola teda vhodná doba na jeho zhodnotenie.

predaj elektromobilov plug-in hybridov slovensko statistiky

Od 11. novembra 2016 do 8. novembra 2017 požiadalo o štátnu dotáciu na elektromobil (5 000 €) alebo plug-in hybrid (3 000 €) celkovo 445 vodičov. 275 žiadostí sa vzťahovalo na elektrické a 170 na plug-in hybridné automobily. Z 5,2 milióna eur vyčlenených na dotácie bolo vyčerpaných 1,885 milióna eur.

predaj elektromobilov plug-in hybridov slovensko statistiky

Majitelia nových elektromobilov požiadali o príspevky v celkovej hodnote 1 375 000 eur. Na plug-in hybridy bolo alokovaných 510 000 eur.

predaj elektromobilov plug-in hybridov slovensko statistiky

Predaje ťahali firmy

Ako máme možnosť vidieť na nasledujúcom grafe, predaje vozidiel do zásuvky „ťahali“ najmä firmy, keďže až 4 z 5 vozidiel boli zaregistrované na právnické osoby (PO). Bežné fyzické osoby (FO) sa podieľali na predajoch necelými 16 %. Menším sklamaním sú obce, avšak tu si treba uvedomiť, že elektromobily a plug-in hybridy sú drahšie vozidlá, ktoré mali len veľmi malú šancu na úspech v rámci verejných obstarávaní. To sa však môže už relatívne skoro zmeniť, keďže sa pripravujú nové opatrenia na podporu elektromobility na Slovensku.

predaj elektromobilov plug-in hybridov slovensko statistiky

Prudký medziročný nárast

Ako je vidno v nasledujúcich tabuľkách, registrácie elektrifikovaných automobilov každoročne prudko narastajú. Najmä v prípade elektromobilov si treba navyše uvedomiť, že ich tohtoročné predaje sú podstatne vyššie, keďže mnoho majiteľov na svoje vozidlá ešte stále čaká. K tomu treba ešte pripočítať elektromobily značky Tesla, ktorých sa predalo tento rok cca 25.

Zdroj, vrátane obrázkov a grafov: ZAP SR

1. decembra 2017
Fotománia

+