MojElektromobil

Výskumná práca zverejnená vo vedeckom žurnále Climatic Change poukazuje na to aké veľké sú dôsledky environmentálnych zmien v skutočnosti. Téme sa venoval portál živé.sk.

Dôsledky klimatických zmien, teda budúce škody, prepočítava na starý dobrý americký dolár. V základe ide o to, že pôvodné štúdie a analýzy sa pozerali len na relatívne krátkodobé následky, prevažne do roku 2100.

Preto sa na to najnovšie akademici rozhodli pozrieť v podstatne dlhšom časovom horizonte. Vychádzajú z oprávneného predpokladu, že aktuálne klimatické zmeny budú mať svoju dohru po celé tisícročia. Vedci vo svojich odhadoch “cenu klimatických zmien” prepočítavajú na jednu tonu uvoľneného uhlíka.

Dôsledky budú trvať tisícky generácií

Takáto “spoločenská cena” sa podľa najnovšej výskumnej práce pohybuje v rozmedzí od 10-tisíc až po 750-tisíc dolárov za jednu tonu uhlíka, ktorý je do atmosféry uvoľnený v súvislosti s fosílnymi palivami.

Ide o skutočne veľké rozmedzie. Do rovnice totiž vstupuje obrovské množstvo rozličných faktorov – dôsledky dlhotrvajúcich búrok, stúpajúcu morskú hladinu či extrémne suchá. Ako najlepší možný odhad vedci stanovili cenu 100 000 amerických dolárov na jednu tonu uhlíka. To je približne tisícnásobne viac, než uvádzali predošlé analýzy.

Tie sa pohybovali okolo hranice 100 dolárov. Súčasne ale zohľadňovali omnoho kratšie časové obdobie. Vedci vo svojej práci uvádzajú, že klimatické zmeny budú trvať 1000-násobne dlhšie, než je trvanie našej generácie. Preto je celkom logické, že násobne narastá aj odhadovaná spoločenská cena uvoľňovaného uhlíka.

Teoretický model, ktorý nám má otvoriť oči

Súčasne treba myslieť na to, že celý výpočet je postavený na silne teoretickom modely, ktorý bol nerealisticky zjednodušený. Počíta sa v ňom napríklad s tým, že zachovaná bude súčasná vyspelosť ľudstva, úroveň znečisťovania, ako aj závislosť na poľnohospodárstve.

V žiadnom prípade preto nejde o realistickú predpoveď. Upozorňujú na to aj samotní autori analýzy. Skôr sa na to celé máme pozerať ako na model, ktorý nám ukazuje aké rozsiahle následky majú klimatické zmeny v skutočnosti.

Analýza nám má otvoriť oči a ukázať, že to ako ľudstvo žije dnes ovplyvní svet na tisíce rokov. Poukazuje teda na to, aké veľké bremeno ľudstvo nakladá na plecia budúcim generáciám.

Náš tip
V Európe sa za prvý polrok vyrobilo viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov
16. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+