MojElektromobil

Automobilka Hyundai na základe svojich skúsenosti s používaním elektromobilu Ioniq Electric zverejnila odporúčania, pomocou ktorých je možné zvýšiť jeho dojazd, resp. optimalizovať svoju jazdu pre čo najefektívnejšie využitie energie z batérie. Tie je možné samozrejme aplikovať aj na iné elektromobily.

1. Vyhnite sa jazde na plný plyn

Jazda s “ťažkou” nohou na plynovom pedáli sa podobne ako v prípade spaľovacích vozidiel, prejavuje aj na spotrebe elektromobilov. Odhaduje sa, že agresívna jazda znižuje dojazd zhruba o 30 %. Čo sa týka jazdy po diaľnici, je dobré dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť. Vo vysokých rýchlostiach totižto výrazne stúpa aerodynamický odpor. Každé zvýšenie rýchlosti o 16 km/h nad hranicu 130 km/h, znižuje dojazd o 10 %, a to v porovnaní s MPR.

2. Vyberte si vhodný jazdný režim

Elektromobily ponúkajú na výber z viacerých jazdných režimov či úrovní regeneratívneho brzdenia (rekuperácie). Napríklad Hyundai Ioniq Electric ponúka 3 režimy: Normal, Eco a Sport. Kým režim Sport pomôže vodičovi vozidla napríklad s rýchlejším “odpichom” pri opúšťaní križovatiek, režimom Eco si zabezpečí v rámci dojazdu nejaké kilometre navyše.

dojazd elektromobilov optimalizacia
Zdroj: Hyundai

3. Dodržiavajte plán pravidelných prehliadok

Napriek tomu, že elektromobily si nevyžadujú takú servisnú starostlivosť ako spaľovacie automobily, je nutná kontrola niektorých komponentov. A to hlavne kontrola úrovne nahustenia pneumatík, geometrie kolies či hladiny chladiacej kvapaliny batérie. Pokles tlaku o každých 20 kPa znižuje dojazd o 1 %, a to kvôli vyššiemu valivému odporu.

4. Vopred si naplánujte trasu

Dobre naplánovanou trasou sa môžete vyhnúť miestam, kde je nutné jazdiť rýchlo, často zastavovať či jazdiť do kopca. To všetko samozrejme zvyšuje spotrebu energie, čím klesá celkový dojazd elektromobilu.

5. Používajte ventilačný systém namiesto klimatizácie

Spustená klimatizácia či kúrenie znižuje efektivitu elektromobilu zhruba o 20 %. Nie vždy je však nutné využívať tieto systémy. Častokrát postačí použiť ventiláciu.

Treba si však dávať pozor na otváranie okien pri diaľničných rýchlostiach.Výrazne to zvyšuje aerodynamický odpor. V tomto prípade je výhodnejšie použiť klimatizáciu.

6. Riaďte sa odporúčaniami palubného systému

Väčšina elektromobilov má jazdných asistentov, ktorí radia vodičovi ako jazdiť čo najúčinnejšie. Tieto systémy prešli dôkladným testovaním a vylaďovaním, preto je dobré sa riadiť ich pokynmi. Hlavne v situáciách, kedy je pre vás dobrý každý jeden kilometer navyše.

Zdroj: Hyundai.news, titulná fotografia: Hyundai

eautoportal zdielanie

26. mája 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+