MojElektromobil

Pôvodný DeLorean uzrel svetlo sveta v roku 1981 a vyrobilo sa asi 9 000 áut. Auto sa stalo známym ako stroj času vďaka filmu Návrat do budúcnosti z roku 1985. V nedávnom článku sme rozobrali príbeh kontroverznej automobilky podrobnejšie a pozreli sme sa na mnohé zaujímavosti spojené s týmto legendárnym modelom.

Zdroj: DMC

Nová inkarnácia spoločnosti DeLorean Motor Company, ktorá bola založená v roku 1995, nemá s pôvodnou spoločnosťou Johna DeLoreana nič spoločné. Pôvodná spoločnosť zanikla kvôli finančným problémom a drogovým kauzám jej majiteľa v roku 1982. Nová spoločnosť sa donedávna zaoberala hlavne servisnými a reštaurátorskými službami pre staré autá DeLorean.

Zdroj: DMC

Spoločnosť však už niekoľko rokov naznačuje vstup do výroby automobilov. Jej generálny riaditeľ, Joost de Vries, je mimochodom človek, ktorý má s elektromobilmi pomerne bohatú minulosť. Prevádzkoval napríklad servisný program Roadster v začiatkoch Tesly, neskôr prišiel do Karmy ako viceprezident predaja a teraz vedie spoločnosť DeLorean

Odvezie až štyroch pasažierov

DeLorean Motor Company sa spojil s dizajnérskou firmou Italdesign, ktorá pracovala aj na pôvodnom DeLoreane. Táto spolupráca vyústila do vzniku modelu Alpha5. Dizajn vzdáva poctu originálu najmä jeho krídlovými dverami a „žalúziovým“ zadným oknom. V dizajne však týmito prvkami podobnosť končí. Kým pôvodný DeLorean bol dvojmiestny Alpha5 má koncepciu 2 + 2. Novinka sa zbavia hranatých tvarov svojho predchodcu, vďaka ktorým má Alpha5 koeficient aerodynamického odporu 0,23, čo  je oproti originálu výrazným zlepšením.

Zdroj: DMC

Napriek svojej nálepke auta z budúcnosti mal pôvodný DeLorean celkom štandardný motor V6. Ako sme už viackrát spomínali, novinka sa bude spoliehať výhradne na elektrický pohon. Aj keď nejaké údaje automobilka už zverejnila, sú iba orientačné. Čo však vieme je, že nástupca filmovej ikony bude z 0 na 60 za hodinu (96 km/h) šprintovať pod 3 sekundy a zrýchľovať bude až do 250 km/h. Bližšia špecifikácia batérie nám zatiaľ chýba. Podľa dostupných údajov by sa jej kapacita mala hýbať na úrovni 100 kWh. To by DeLoreanu malo zabezpečiť dojazd necelých 500 km.

Digitálnu premiéru má novinka už za sebou a naživo sa verejnosti predstaví už počas augusta tohoto roku. Elektrické športového auto by podľa všetkého malo schádzať z linky v talianskom závode. Aj keď ešte nepoznáme presnú cenu, odhady sa pohybujú v okolo sumy 100 000 USD.

1. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+