MojElektromobil

Jasná ukážka toho, že elektrické autá pre bežného spotrebiteľa nakoniec nedávajú až taký veľký zmysel ako sme si mysleli. Ľudia nemajú záujem o ojazdené elektromobily a celá myšlienka rýchlo krachne. Ekológia v koši.

S podobnými vyjadreniami sa na sociálnych sieťach v ostatných týždňoch začala objavovať fotografia na ktorej mal byť zachytený cintorín elektromobilov vo Francúzsku. Malo ísť napríklad o dôkaz, že elektromobilita v kontexte ekológie nemá žiaden zmysel. A tak podobne…

Bez kontextu, prekrútené a úplne mimo

To, že na sociálnych sieťach sa toho zdieľa skutočne obrovské množstvo a veľká časť vecí je vytrhnutá z kontextu, prekrútená alebo priamo klamlivá poznáme veľmi dobre. Ako sa ukázalo, medzi takého veci patrí aj povestný cintorín elektromobilov vo Francúzsku.

Na túto skutočnosť upozornila tlačová agentúra AFP, ktorá si dala tú snahu, aby vypátrala odkiaľ fotografia v skutočnosti pochádza. Bez zbytočného naťahovania – na fotografii sú autá čínskej car-sharingovej spoločnosti zaparkované na okraji mesta Chang-čou.

Podľa dostupných informácií ide o elektrické vozidlá, ktoré boli z činnosti vyradené z rôznych dôvodov. Agentúra AFP s odvolaním sa na bývalého brand managera spoločnosti vysvetľuje, že časť mala technické problémy, iné boli rovno nahradené novou generáciou a niektoré proste boli s pribúdajúcim časom poslané “na dôchodok”.

Povestný cintorín elektromobilov | Foto: AFP

Jednoduchý príbeh v pozadí

Ako však zistil portál The Observer, v pozadí je veľmi jednoduchý príbeh. Príbeh ďalšej firmy s príliš veľkými očakávaniami a príliš malým zmyslom pre kľúčové detaily.

V skratke išlo o spoločnosť, ktorej biznis model nebol tak celkom premyslený a prispôsobený trhu, kde sa s ním snažila preraziť. Nejde tu teda o žiadneho predajcu elektromobilov alebo bazár, ktorý by nedokázal predať elektromobily pretože boli ojazdené alebo niečo podobné.

Je tu firma, ktorá zariskovala, nevyšlo jej to a celé to skončilo bankrotom, kopou sklamania a elektromobilmi, ktoré nenaplnili svoj potenciál.

Aby som to uzavrel, v podstate to nemá nič s elektromobilitou ako takou. Tieto autíčka mohli kľudne byť benziňáky.

Ponuka prevýšila dopyt, a keď ako firma v preprave nemáte koho voziť, tak vás proste čaká smutný koniec bez ohľadu na to, či jazdíte na elektrinu alebo na benzín. V obidvoch prípadoch totiž jazdíte na prázdne sny…

Ako sa blížil bankrot, tak pribúdali odstavené autá | Foto: The Observer
23. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+