MojElektromobil

Už je zvykom, že z Číny pravidelne prichádzajú informácie o nových elektromobiloch, ktoré väčšinou dokážu zaujať. Darí sa im to buď vďaka nízkej cene alebo veľmi zaujímavým parametrom. Občas sa tieto dve dobré veci aj darí skĺbiť, no toto nebude ten prípad. Čínsky elektromobil Zhiji L7 sľubuje dojazd až 1000 kilometrov či možnosť bezdrôtového indukčného nabíjania.

Práve predstavená novinka z Číny, elektromobil Zhiji L7, je výsledkom joint venture firmy troch spoločností – SAIC, Zhangjiang Hi-Tech a Alibaba Group, ktorá stojí za dobre známymi obchodmi Alibaba či AliExpress. Zhiji L7 je elektrický sedan s moderným dizajnom, ktorý má črty ázijského elektromobilu. Ponúkaný bude s dvomi veľkosťami batérie. Spočiatku je sľúbená batéria s veľkosťou 93 kWh, ktorá by mala zabezpečiť dojazd 615 kilometrov podľa optimistickej normy NEDC.

V budúcnosti plánujú prísť aj s väčšou batériou s dojazdom 118 kWh, ktorá by už mala zabezpečiť dojazd až 1000 kilometrov. Elektromobilu Zhiji L7 určite nebude chýbať výkon. V špecifikáciách je uvedených 540 koní s krútiacim momentom 700 Nm. Vďaka týmto parametrom dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 3,9 sekundy. Tradičné spätné zrkadlá nahradia kamery, pričom výrobca sa pochválil aj polo-autonómnou technológiou jazdy.

Čo bolo na celom predstavení najzaujímavejšie je podpora bezdrôtového nabíjania s výkonom až 11 kW. Takýmto spôsobom by sa batéria mohla nabiť z 0 na 100 percent za 9 až 12 hodín. Bezdrôtové nabíjanie sa masovo nevyužíva najmä z dôvodu vysokých strát. Zhiji L7 sa dostane do predaja v prvej polovici roka 2022.

Zhiji L7
Zhiji L7 | Zdroj: InsideEVs.com

Porovnanie s konkurenciou

Čínsky elektromobil Zhiji L7 si môžeme porovnať s inými elektromobilmi a výber vôbec nie je náročný. Papierovo je blízka Tesla Model S Plaid či očakávaný Mercedes-Benz EQS.

Model Výkon Dojazd Zrýchlenie z 0 – 100 km/h
Zhiji L7 540 HP 1000 km NEDC* 3,9 sekundy
Tesla Model S Plaid 1020 HP 628 km EPA* 2,1 sekundy
Tesla Model S Plaid+ 1100+ HP 837 km EPA* <2,1 sekundy
Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC 516 HP 770 km WLTP* 4,3 sekundy

*EPA je najprísnejšia norma pre výpočet dojazdu, NEDC naopak najmenej prísna

27. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+