MojElektromobil

Anglicko pristupuje k ráznemu kroku pre podporu elektromobility. Nové domy a budovy budú od roku 2022 musieť povinne obsahovať nabíjaciu stanicu pre elektrické vozidlá, inak na ich výstavbu nebude udelené stavebné povolenie. Na správu upozornili AutoBlog či BBC.

Vláda Borisa Johnsona očakáva, že vďaka tomuto kroku každý rok v krajine vyrastie až 145 000 nabíjacích staníc, čo pomôže v rámci avizovaného prechodu k elekromobilite. Veľká Británia v roku 2030 plánuje zaviesť úplný zákaz predaja nových benzínových a dieselových áut. Vybudovanie rozsiahlej nabíjacej infraštruktúry pre elektrické autá je preto priam kritické. Nová legislatíva tomu poriadne pomôže.

Pri novostavbách aj veľkých rekonštrukciách

Zákonná povinnosť budovať nabíjačky pre elektromobily sa bude týkať nových domov, ale aj nebytových budov ako sú kancelárie či nákupné strediská. Nabíjacie stanice bude povinné vybudovať aj pri rozsiahlych rekonštrukčných prácach v prípade, že pôjde o budovu, ktorá má alebo, po úpravách, bude mať viac ako 10 parkovacích miest.

V Spojenom kráľovstve je momentálne v prevádzke približne 25 000 nabíjacích staníc. Britský úrad pre hospodársku súťaž (CMA) upozorňuje, že do 2030 je potrebné vybudovať 10-násobne väčšiu sieť.

Predaje elektrických áut totiž postupne rastú. V roku 2020 predstavovali asi 10% zo všetkých predaných áut v Spojenom kráľovstve. V roku 2018 to bolo len 2,5%. Tento rastúci trend začal vyvolávať obavy z nedostatočnej infraštruktúry. Nová legislatívna úprava by mala obavy čiastočne rozptýliť.

Nejde pritom o jediný z krokov na podporu rozvoja elektromobility. Pripravovaný má byť aj nový systém jednoduchých bezkontaktných platieb za nabíjanie na všetkých nových rýchlonabíjacích staniciach. Podrobnosti o tomto pláne nateraz chýbajú.

Ako to je na Slovensku?

Od 10. marca 2021 na Slovensku vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá upravuje povinnosti pri výstavbe alebo významnej rekonštrukcii bytových a nebytových priestorov.

Stavebné povolenie pre takéto projekty bude schválené iba vtedy, ak sa v projektovej dokumentácii bude počítať aj s nabíjacou infraštruktúrou, prípadne priamo s výstavbou nabíjacej stanice. Zatiaľ to však platí len pre nové objekty alebo objekty pred komplexnou rekonštrukciou, ktoré majú minimálne 10 parkovacích miest.

V Anglicku to bude od nové roka teda omnoho prísnejšie. Nabíjacie stanice bude nutné budovať pri každom novom dome, a teda bez ohľad na počet parkovacích miest.

Náš tip
Nová legislatíva: Prerábate parkovisko? Nabíjacia infraštruktúra je povinná
23. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+