MojElektromobil

Americké mesto Boston sa púšťa do rozširovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá. Dlhodobým cieľom programu “Recharge Boston” je rozšírenie dostupnosti nabíjacích staníc do takej miery, aby sa k nim ľudia z každej domácnosti vedeli dostať maximálne do 10 minút pešej chôdze. Na tému upozornil portál Electrek.

Jedným z krokom ako to chce mesto dosiahnuť je vybudovanie 250 nabíjacích staníc popri cestách, priamo pri chodníkoch, kde je možné bez väčších problémov zaparkovať vďaka oficiálnym parkovacím miestam. Nové nabíjacie stanice majú byť verejne dostupné bez obmedzení. Mesto tým reaguje na skutočnosť, že prístup k verejným nabíjacím staniciam je často obmedzený poplatkom za parkovanie alebo vjazd.

Majitelia budov zarobia

Verejné nabíjacie stanice majú vybudovať firmy Itselectric a Greenspot. Mesto počíta s kontraktom na garantovanú 10-ročnú prevádzku, pričom za nabíjaciu infraštruktúru nebude platiť. Všetky náklady má pokryť prevádzkovateľ siete. Prekvapením je, že elektrická energia pre nabíjanie elektromobilov bude získavaná z priľahlých budov, ktorých majitelia budú za poskytovanie služby od prevádzkovateľov siete získavať finančné prostriedky. Spočiatku pôjde o experiment, ktorý má ukázať, či sú podobné projekty rentabilné.

Rozhodnú aj obyvatelia

Vybudované budú pomalé AC nabíjacie stanice bez zabudovaného kábla, ako aj DC nabíjačky s káblom. Realizácia celého projektu má prebiehať v horizonte najbližších dvoch rokov. Presné lokality pre umiestnenie nabíjačiek zatiaľ neboli zverejnené a podľa dostupných informácií bude mať pri ich výbere mesto hlavné slovo. Prihliadať má aj na požiadavky zo strany obyvateľov, ktorí majú po pokrytí vybraných lokalít volať už dlhý čas.

Pripomeňme si, že výstavba nabíjacích staníc prebieha aj na Slovensku. V najbližšej dobe pribudne vďaka výzve na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily prinajmenšom 340 nabíjacích bodov, 20 z nich bude rýchlonabíjacích.

Náš tip
Exkluzívne: Vyskúšali sme nové Porsche Taycan, ponúkne najrýchlejšie nabíjanie | Prvá jazda
3. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+