MojElektromobil

Elon Musk prezentoval na Medzinárodnom astronomickom kongrese IAC2017 revolučný koncept verejnej raketovej dopravy “City-to-city rocket travel“. Prostredníctvom rakety BFR (Big Falcon Rocket) vás tento dopravný systém dopraví kdekoľvek na svete za menej ako 1 hodinu. Veď cestovná rýchlosť má byť 27 000 km/h. To všetko za cenu bežnej letenky.

Tak sme sa opäť dočkali geniálnej vízie z hlavy Elona Muska, ktorá sa týka dopravy. Po Hyperloope a podzemných dopravných tuneloch plánuje najnovšie prepravu pasažierov prostredníctvom rakiet BFR (Big Falcon Rocket, resp. Big F…… Rocket), ktoré bude vyrábať jeho letecká spoločnosť SpaceX. Koncepcia dopravného systému je pomerne jednoduchá. Vo svetových metropolách budú rozmiestnené plávajúce platformy, ktoré budú slúžiť ako štartovacie a pristávacie plochy. Prepravu na ne bude zabezpečovať rýchla lodná doprava.

Náš tip
Spoločnosť Elona Muska sa dohodla s vládou na vybudovaní tunelového spojenia pre Hyperloop

Londýn – New Yorku za 29 minút

Prvý stupeň rakety vynesie “kozmickú loď” na obežnú dráhu Zeme, kde sa odpojí a vráti na miesto štartu. Kozmická loď pokračuje po orbite rýchlosťou 27 000 km/h k cieľovému miestu, kde pristane rovnakým spôsobom ako prvý stupeň rakety. Cestovanie vo vesmíre má byť ešte komfortnejšie ako v prípade lietadiel, keďže tam nie je žiadne trenie, turbulencie či nepriaznivé pôsobenie počasia. Rovnako bezproblémové je aj kontrolované pristátie.

Za cenu bežnej letenky

Dávku adrenalínu môžu zažiť cestujúci jedine pri štarte, kedy sa predpokladá preťaženie 2 až 3 g. Podľa Elona Muska je to porovnateľné s jazdou na mierne až stredne intenzívnej horskej dráhe. Cestovanie na dlhé vzdialenosti by zabralo len zlomok času v porovnaní s klasickou leteckou dopravou. Napríklad cesta z Londýna do New Yorku by mala trvať len 29 minút. Cena cestovného lístka má byť podľa Muskových slov na úrovni bežnej letenky.

Veríme, že Elon začne svoju víziu napĺňať už čoskoro, tak ako tomu bolo pri všetkých jeho doterajších projektoch.

Zdroj: teslarati.com 

30. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+