MojElektromobil

Autá úplne bez vodičov ešte nejakú tú chvílu neuvidíme, no Nissan so svojím prerobeným elektromobilom Leaf práve dokončil náročnú 368-kilometrov dlhú cestu po Spojenom Kráľovstve.

Vozidlo bolo vybavené 8l idarmi, 7 kamerami, GPS a radarovými senzormi okolo celého auta. Pretože stále nemá jasno v tom, či autonómne systémy dokáže „ťahať“ len senzorový systém, resp. len systém skladajúci sa z kamier.

Spomínaný Leaf však dokázal zvládnuť cesty bez označenia, križovatky a aj kruhové objazdy.

David Moss z odvetia vedy a výskumu pre spoločnosť Nissan povedal:

„Vozidlo si je oveľa viac vedomé toho, čo deje v okolí, než vodič, kedže sa tu nachádza toľko senzorov, ktoré nepretržite monitorujú okolité prostredie.“

„Ostatní vodiči okolo vozidla by si nevšimli, že vozidlo je skutočne úplne autonómne.“

Táto cesta bola súčasťou projektu pod menom HumanDrive, ktorý sa zaoberá testovaním limitov autonómneho jazdenia.

Aj keď plne autonómne autá môžu byť ešte roky vzdialené od reality, spoločnosť Tesla po novom sľubuje plne autonómny systém do konca roku 2020. Tak isto aj spoločnosť General Motors, ktorá nedávno predstavila ich Origin – plne autonómne vozidlo, ktoré nemá volant a ani pedále.

Autonómne vozidlo

Momentálne sa Nissan zaoberá nižšími stupňami autonómneho riadenia a do svojich vozidiel ponúkajú systém ProPilot, ktorý je čiastočne podobný systému Tesla Autopilot alebo GM SuperCruise. Tieto systémy sú predstavované ako asistenti počas jazdy. To by malo zaručiť nižšiu únavu vodiča po dlhej jazde a zvýšiť jeho sústredenie počas jazdy.

Zaujímavosťou však je aj to, že spoločnosť Nissan začala testovať autonómne vozidlá už v roku 2013. No nie sú jediní. Skoro každá veľká automobilka už má svoj vlastný program, ktorý sa zaoberá autonómnym riadením.

Nahdim Zahawi, minister obchodu v anglickej vláde sa vyjadril k 368-kilometrovému testu:

„Bezpečné dokončenie najdlhšej autonómnej jazdy v Británii je neuveriteľným úspechom pre Nissan a HumanDrive a je to obrovský krok smerom k zavedeniu automobilov bez vodiča na uliciach v Spojenom kráľovstve.“

„Tento projekt je žiarivým príkladom toho, ako môže automobilový priemysel v spolupráci s vládou posunúť technológiu vpred v prospech mobility ľudí – a zároveň pomôcť znížiť uhlíkové emisie.“

A čo si myslíte o autonómnych autách vy? Budú čoskoro realitou, alebo si ešte počkáme? Dodrží Tesla naposledy sľúbený termín do konca roka 2020? Vaše názory môžete s nami zdielať v diskusii pod článkom.

Náš tip
Autopilot rekord: V Prahe prešli 501 km len s autonómnym systémom | VIDEO


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

9. februára 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+