MojElektromobil

Britská automobilka oficiálne predstavila výrobnú verziu svojho prvého elektromobilu Rapide E. Ide o elektrický sedan, ktorý sa stane aj prvým elektromobilom Jamesa BondaAutomobilka predstavila prototyp Rapide-E už v roku 2015.

Pred pár mesiacmi sme videli jeden z prvých výrobných verzií Rapide E a jeho oficiálne predstavenie sa konalo na autosalóne v Šanghaji.

Andy Palmer, prezident a CEO Aston Martin, povedal:

„Predstavenie Rapide E je pre Aston Martin historickým momentom. Takým, ktorý signalizuje, že Aston Martin je pripravený na obrovskú výzvu ekologickej a udržateľnej budúcnosti. Ako automobilka si nemôžeme dovoliť byť pasívni, musíme konať. Len takto sa môžeme učiť a pripraviť na elektrickú budúcnosť, ale zároveň chceme zachovať veci, ktoré milujeme ako vodiči a automobiloví nadšenci. Preto bolo pre mňa veľmi dôležité, aby sme pri prijímaní technológií elektromobilov nevynechali jedinečné vlastnosti, ktoré definujú značku Aston Martin. Verím, že Rapide E stelesňuje túto víziu a vytvára pôdu pre veľmi vzrušujúcu budúcnosť.

Aston Martin potvrdil, že partnerstvo so spoločnosťou Williams Advanced Engineering prinieslo sj novú pohonnú jednotku s napätím „800V batériovej elektrickej architektúry s inštalovanou kapacitou 65kWh s použitím viac ako 5 600 lítium-iónových článkov typu 18650 (ktoré využívajú aj Tesla Model S a Model X)“. Poháňané dva elektromotory produkujú kombinovaný výkon tesne nad 610 koní a grandiózny 950 Nm krútiaci moment.”

Nabíjanie do troch hodín

Spoločnosť hovorí, že to zabezpečí „viac ako 300 km (WLTP) dojazdu” a bude sa nabíjať rýchlosťou „136 km/h pomocou klasickej 400V 50kW nabíjačky.“

S 800V konektorom sa bude môcť Rapide E nabíjať rýchlosťou až takmer 500 km/h. Je tiež vybavený konektorom Type 2. Ten by mal batériu úplne nabiť v „do 3 hodín“.

Výkon a zrýchlenie

Automobilka hovorí o „maximálnej rýchlosti 250 km/h, so zrýchlenim na stovku pod 4 sekundy.

Aston Martin ešte len namáča svoje prsty do elektromobility práve touto plánovanou výrobou obmedzenou na 155 kusov.

Britská automobilka plánuje aj rozsiahlejší plán elektrifikácie aj prostredníctvom oživenia svojej značky Lagonda, takže sa máme na čo tešiť.

20. apríla 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+