MojElektromobil

Elektrický Moskvič 3, ktorý je reálne len premenovanou verziou čínskeho modelu JAC JS4 od automobilky JAC Motors, Rusom zjavne nestačí.

Ako totiž informuje portál Russia Posts, v Rusku sa začína pracovať na ďalšom elektromobile, tentokrát s názvom Alfarus. Opäť to ale bude v základe čínsky produkt, ktorý Rusko začne ešte počas roka 2023 vyrábať pod vlastnou značkou.

Konkrétne má ísť o model FAW Bestune E05 NAS, za ktorým v origináli stojí čínska automobilka FAW. Je otázke, či sa ruská protistrana pustí aj do nejakých úprav alebo zvolí prístup minimálnej zmeny tak ako to bolo pri elektromobile Moskvič 3.

O novom projekte ďalšieho ruského elektromobilu sa toho ešte veľa nevie. Russia Posts napríklad uvádza, že počas roka 2023 má byť vyrobených celkovo 2000 kusov, ktoré by svoje uplatnenie mohli nájsť ako taxíky a autopožičovniach so záberom v segmente “car-sharingu”. Okrem produkcie áut sa počíta aj s postupným budovaním nabíjacej siete, aby ich bolo kde nabíjať.

“Ruský” elektromobil Alfarus | Foto:Russia Posts

Elektromobil FAW Bestune E05 NAS sa v Číne objavil v roku 2021 a pôvodne bol skutočne navrhnutý pre taxislužby a car-sharing. Do značnej miery na to poukazuje aj trojpísmenková skratka NAS – Next Automatic Taxi. Nejde teda o žiaden prevratných elektromobil, ktorý by chcel spraviť dieru do sveta.

Pozeráme sa na pomernej jednoduchý a nenápadný 5-miestny model so základným interiérom, ktorý sa môže pochváliť výkonom 136 až 164 koní a batériou s kapacitami 55 alebo 61 kWh, čo sa má pretavovať do dojazdu 420 kilometrov. Podľa trošku optimistickej metodiky NEDC.

Prednosťou tohto modelu je relatívne dostupná cena. Na domácom trhu stojí v prepočte 22 700 €. V Číne je tento model veľmi populárny, no to ako sa mu bude dariť v Rusku pod novým názvom je nateraz veľmi otázne.

FAW Bestune NAT | Foto: AutoHome.com
Náš tip
Počet nabíjacích bodov na Slovensku: Takýto je stav k januáru 2023
16. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+