MojElektromobil

Majitelia elektromobilov sú extrémne spokojní s rozhodnutím pre elektrický pohon. Až 96 % z nich by pri výbere ďalšieho vozidla opäť siahlo po elektromobile.

Uvádza to Americká automobilová asociácia (AAA) na základe svojho nedávneho prieskumu, pri ktorom oslovila 40 000 existujúcich majiteľov elektrických vozidiel. Kompletne vyplnený dotazník dostala od 1090 majiteľov. Zo spomínaného prieskumu vyplýva viacero zaujímavých vecí:

  • 71 % z opýtaných uviedlo, že momentálne vlastní svoje prvé elektrické vozidlo
  • 96 % z opýtaných uviedlo, že pri kúpe alebo lízingu ďalšieho auta by opäť siahlo po kategórií elektrických vozidiel
  • 78 % z opýtaných v domácnosti vlastní aj auto so spaľovacím motorom, no jazdu elektromobilom považuje za primárny spôsob prepravy. Elektromobil uprednostnia až v 87 % prípadov.
  • 43 % opýtaných dokonca uvádza, že odkedy vlastní elektromobil, zvykne najazdiť viac, než tomu bolo keď vlastnili auto so spaľovacím motorom. V priemere najazdia 63 kilometrov denne.

Najväčší strašiaci: Dojazd a nabíjanie

Americká automobilová asociácia v súvislosti s prieskumom dala do pozornosti aj informácie takpovediac z druhej strany. Asociácia pripomenula, že medzi dva najčastejšie dôvody, ktoré amerických motoristov podľa prieskumu odrádzajú od kúpy elektromobilu, sú nedostatok miest pre nabíjanie (58 %) a obava z toho, že počas jazdy im dôjde energia (57 %). 

Tieto tvrdenia sú v priamom kontraste s tým, čo uvádzajú majitelia elektromobilov. Takmer všetci, až 95 %, totiž v prieskume uvádzajú, že nikdy nemali problém s tým, že by im počas jazdy došla energia. Navyše 75 % zo všetkého nabíjania, ktoré vykonávajú, prebieha doma.   

Až 91 % súčasných majiteľov elektromobilov malo pred kúpou minimálne jednu veľkú obavu. Išlo o veci ako nedostatočný dojazd, problematické jazdy na dlhé trasy či náročné hľadanie miest pre nabíjanie. Akonáhle sa však stali majiteľmi elektrických vozidiel, väčšinu z niekdajších obáv začali považovať za neopodstatnené. Napríklad až 77 % z tých, ktorí sa obávali z nedostatočného dojazdu sa toho po kúpe už viac neobávala. 

27. januára 2020
Zdroj: AAA

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+