Majitelia vozidiel značky Tesla čelia novej realite. To, čo bolo roky považované za samozrejmosť, sa stáva minulosťou. Elon Musk a jeho tím uťahujú opasky komfort, ktorý mali majitelia doteraz, je prakticky fuč. Čo sa vlastne stalo?
Nemáte Premium Connectivity? Už si neškrtnete
Novinky sa týkajú predplatného Tesla Premium Connectivity. Ide o voliteľný balík, ktorý umožňuje prístup k rozšíreným dátovým funkciám prostredníctvom eSIM zabudovanej vo vozidle. Základné funkcie doteraz fungovali cez dáta zdarma (napríklad štandardná navigácia), no Premium Connectivity odomyká funkcie, ktoré by inak vyžadovali Wi-Fi pripojenie alebo hotspot z telefónu.
Ak ste doteraz nechceli platiť predplatné (9,99 € mesačne) a chceli ste počúvať napríklad Spotify, stačilo sa pripojiť k telefónu a počúvať. Vyzerá to tak, že teraz je tomu koniec. Aby ste mohli používať Spotify, Apple Music či YouTube Music, bude vyžadované aktívne predplatné.
Máte dáta navyše a chcete to obísť hotspotom? Smola
Nejde však len o dáta ako také. Ak auto pripojíte na domácu Wi-Fi sieť alebo hotspot, vozidlo vám bez zaplateného prémiového balíka prístup k aplikáciám jednoducho neumožní. Na tému upozornil portál Insiddevs.
@loveisland_czskPřekvápko na konec! 💃🏻🪩❤️🔥 #loveislandcs #loveisland #oneplaycz #voyo♬ původní zvuk – loveislandcs
Ten sa odvoláva na čerstvú skúsenosť fitness trénerky Alison Johnson, ktorá si nedávno kúpila svoju prvú Teslu. Jedného dňa bola na ceste do práce a streamovanie jej zrazu prestalo fungovať. Na displeji svietilo upozornenie, že si to vyžaduje balík Premium Connectivity. Navyše hovorí, že nemá prístup ani k svojmu GPS.
Riešením je Bluetooth pripojenie. Žiadny CarPlay ani Android Auto
Pre tých, ktorí nechcú platiť, stále existuje riešenie – Bluetooth pripojenie. Používatelia môžu stále prehrávať hudbu zo svojho smartfónu bezdrôtovo, prichádzajú však o rozšírené možnosti ovládania priamo cez displej infotainmentu. Navyše, Tesla nepodporuje CarPlay ani Android Auto, čo by v tomto smere výrazne pomohlo. V tomto smere by sa teoreticky mohli pohnúť ľady, pretože na internete sa začínajú objavovať informácie o tom, že automobilka pracuje na integrácii CarPlay do svojho infotainmentu. Viac o tejto téme nájdete v článku Tesla údajne pracuje na integrácii Apple CarPlay do svojho infotainmentu. A čo Android Auto?
![]()
Nemali by ste prehliadnuť:
- Lexus vstupuje do éry elektrických hyperšportov. Toto je koncept batériového LFA
- Webasto predstavilo zázračné zariadenie. Prináša efektívnejšie kúrenie a chladenie interiéru, ale aj temperovanie batérie
- Poprad posilňuje hromadnú dopravu. Pod stromček dostali cestujúci osem elektrobusov za 4,6 milióna eur
![]()
Podobný krok nie je v automobilovom priemysle ničím výnimočným. S modernými technológiami prišli aj moderné spôsoby zavedenia monetizácie tam, kde to doteraz nebolo možné. V prípade Tesly, ktorá definuje technologickú štedrosť, vyvoláva takýto krok u časti komunity vlnu nevôle. Na druhú stranu, 10 € mesačne za prémiovú konektivitu, ktorá prináša množstvo výhod, nie je vysoká suma.

Pokiaľ trávite veľa času v aute a nechcete pri každom nasadnutí zápasiť s telefónom, investícia sa tu rozhodne oplatí. Ak preferujete úsporu, budete sa musieť zmieriť s tým, že váš prémiový elektromobil bude v oblasti hudby odkázaný len na kábel alebo Bluetooth.





