MojElektromobil

V minulosti bola solárna energia vnímaná ako nestabilný zdroj závislý od počasia a času denného svetla. Najnovšia správa od Ember energy však hovorí, že tento pohľad naozaj patrí do minulosti. Vďaka prudkému poklesu cien batérií sa solárna energia môže stať spoľahlivým a ekonomicky výhodným zdrojom elektriky takmer počas všetkých hodín roka, minimálne v najslnečnejších častiach sveta. Na tému upozornil portál Electrek.

Mestá, kde by to išlo už teraz

Ember vo svojej štúdii analyzoval hodinové dáta zo slnečných  miest, ako napríklad Las Vegas v USA, Maskat v Ománe či Buenos Aires v Argentíne. Výsledky sú veľmi zaujímavé. Ak by ste v Las Vegas nainštalovali 6 GW solárnych panelov a 17 GWh batérií, dokázali by ste zabezpečiť konštantný 1 GW výkon takmer 24 hodín denne, 365 dní v roku, pričom pokrytých by bolo až 99 percent hodín v rámci roka.

Zdroj: Electrek

Spoločnosť to prepočítala aj z ekonomického pohľadu a vyšlo, že by to stálo približne 104 dolárov za jednu megawatthodinu. Aktuálne uhoľné elektrárne v USA produkujú elektrickú energiu za cenu 118 dolárov / MWh, jadrové elektrárne za 182 USD / MWh.

Aj v mestách, kde je obloha zamračená častejšie, je možné dosiahnuť veľmi zaujímavé čísla. Ostatné vyššie spomínané mestá by zvládli pokryť 80 – 95 percent všetkých hodín roka len v kombinácii solárnych panelov a batérií. To sú ale stále mimoriadne slnečné mestá… Čo tak Birmingham v Anglicku? Tam by pokrytie dosahovalo približne 62 percent.

„Toto je zlomový moment v energetickej transformácii sveta. Solárna energia dostupná nonstop už nie je vízia budúcnosti. Je to súčasná ekonomická realita.“

Kostantsa Rangelova, analytička Ember

Využitie tam, kde nie sú vybudované kvalitné siete

Táto správa zároveň poukazuje na obrovskú príležitosť pre regióny ako Afrika či Latinská Amerika, ktoré majú veľký solárny potenciál, no často bojujú s obmedzeným prístupom k elektrickej sieti. Vďaka solárno-batériovým systémom môžu obísť drahé a časovo náročné budovanie nových pripojení. Lákadlom by to mohlo byť aj pre energeticky náročné odvetvia, ako napríklad dátové centrá či výroba, ktoré si takto môžu zabezpečiť vlastný stabilný zdroj čistej energie bez závislosti od siete.

Nemali by ste prehliadnuť:

V pozadí je presne to, na čo upozorňujeme už roky aj v súvislosti s cenami elektromobilov. Batériové technológie sa každým rokom posúvajú vpred, zvyšuje a výroba a klesá cena. Napríklad v roku 2024 klesli ceny batérií až o 40 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo pomohlo znížiť aj celkové náklady na solárno-batériové systémy, a to približne o 22 percent. Cenám batérií sme sa podrobnejšie venovali napríklad v článku Cena batérií medziročne výrazne klesla. Stále sú však najdrahšou súčiastkou elektromobilu.

Táto technológia však nie je iba na papieri. Spojené arabské emiráty napríklad už spustili prvú 24-hodinovú solárnu elektráreň v gitawattovom meradle a v Arizone už bežia dátové centrá napájané výlučne zo slnečnej energie.

Náš tip
Vedci odhalili, aký štýl jazdy vám predĺži životnosť batérie elektromobilu
7. júla 2025

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+