MojElektromobil

Niekoľkonásobní holandskí víťazi súťaže Solar Challenge vyvíjajú elektromobil Lightyear Ones s dojazdom až 725 km na jedno nabitie. Samozrejme, nie celý dojazd pochádza zo solárnej energie, elektromobil je schopný sa nabiť aj z nabíjacej stanice.

Elektromobil vyvíja tím inžinierov z Technickej univerzity v Eindhovene (Holandsko), ktorý na seba púta pozornosť už roky. Ich solárne automobily súťažili v solárnych pretekoch s modelmi Stella a Stella Lux, ktoré sú energeticky pozitívne. To znamená, že produkujú viac energie, než spotrebujú.

Solárny automobil Stella Lux

Vo všeobecnosti je takmer nemožné poháňať bežný elektromobil čisto solárnou energiou. Pretože na ňom jednoducho nie je toľko plochy pre solárne panely, aby zabezpečili energiu na prevádzku vozidla, ktoré často váži okolo dvoch ton.

Solar Team Eindhoven vyvinul model Stella Lux s extrémne aerodynamickým dizajnom a ľahkými materiálmi ako uhlíkové vlákna a hliník. Vozidlo však bolo postavené len pre študentskú súťaž a nie pre reálny spotrebiteľský trh. To sa snažia zmeniť s modelom Lightyear One.

 

„Tento moment predstavuje novú éru mobility. Dva roky snívania, vymýšľania a tvrdej práce nás priviedli k tomuto míľniku. Naše poslanie je sprístupnenie čistej mobility všetkým,“ povedal Lex Hoefsloot, CEO projektu Lightyear

Ako vidíte, model má extrémne aerodynamický dizajn. Spoločnosť sa zamerala na maximálnu efektívnosť využitím svojho know-how z predchádzajúcich modelov.

Výnimočný dojazd

Efektívnosťou tohto elektromobilu povedie k výnimočnému dojazdu 725 km (WLTP) s relatívne malou batériou (jej kapacita nebola zverejnená) a môže sa nabíjať aj priamo zo slnka. Solárne panely dokážu poskytnúť až 20 000 km dojazdu ročne. Obyčajná elektrická zásuvka s 230 V doplní až 400 km dojazdu za noc.

Vozidlo je 5-miestne a poháňajú ho 4 motory integrované priamo v kolesách so zatiaľ nezverejneným výkonom. Vzhľadom na zameranie na maximálnu efektívnosť sa neočakáva vysoký výkon týchto motorov.

Nabíjanie modelu nebude ohromovať vysokými číslami. dispozícii bude verzia s nabíjacím výkonom 22 kW alebo verzia s nabíjaním o výkone 60 kW. Cena modelu sa začína na sume 149 000 € s DPH a dá sa obstarať aj na leasing.

Očakávaný príchod modelu Lightyear One je začiatok roka 2021 a vozidlo je možné si rezervovať na webe startupu Lightyear.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

8. júla 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+