MojElektromobil

Elektrická úžitková doprava na Slovensku v roku 2025 zaznamenala významný pokrok a prejavuje sa rastúcim záujmom o ekologickú a udržateľnú dopravu. S pribúdajúcimi modelmi v kategórii N1, ale aj N2 a N3 sa Slovensko postupne pripája k širšiemu európskemu trendu, kde sa elektromobilita stáva základom pre budúcnosť nákladnej dopravy.

Na našich cestách pribudol ďalší elektrický ťahač Mercedes-Benz eActros 600. Ako už napovedá jeho názov, využíva akumulátor s kapacitou 600 kWh a vďaka efektívnemu pohonu (elektrická hnacia náprava bez strát prenosu výkonu spredu cez kardan) umožňujú elektrickému nákladnému vozidlu dojazd až 500 kilometrov na jedno nabitie. 800 V architektúra potom umožňuje DC nabíjanie výkonom až 400 kW.

“Nasadíme ho na západnom Slovensku a bude denne jazdiť trasy cez 300 km. Každý deň vyvezie spolu 60 paliet tovaru, čo predstavuje dve trasy, dve nakládky v Logistickom centre Lidl v Seredi a dve vykládky podľa potreby,”

riaditeľ spoločnosti Anpet, Peter Antolov

Lidl sa okrem využívania samotných elektrických vozidiel už od roku 2017 zaviazal takisto používať výhradne energiu z obnoviteľných zdrojov. Do roku 2030 plánuje znížiť svoje priame emisie o 70 % a do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Mercedes-Benz eActros 600
Mercedes-Benz eActros 600 | Zdroj: Daimler Truck & Bus

Hoci infraštruktúra pre elektrické ťažké nákladné vozidlá nie je ideálna, spoločnosť sa snaží do flotily zaradiť aj takéto vozidlá. Značka Mercedes-Benz Trucks pred časom odovzdala rovnaký ťahač aj spoločnosti ESA Logistika a záujem o eActros 600 vníma aj od ďalších zákazníkov


Nemali by ste prehliadnuť:


eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van

Téme elektrických kamiónov sa venujeme pravidelne. Aj  z tohto dôvodu každoročne pripravujeme konferenciu eFleet Day Truck&Bus&Van, ktorá je zameraná na možnosti  elektrifikácie vozových parkov v oblasti nákladnej dopravy. Pozornosť bude venovať aktuálnemu stavu elektromobility na Slovensku, trendom, plánom a požiadavkám celého segmentu.

Na podujatí sa dozviete, aké sú reálne skúsenosti a výsledky firiem, ktoré prešli na elektrický fleet. Zároveň zistíte, aké sú možnosti nabíjania, účtovania, financovania elektrického fleetu.

16. septembra 2025

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+