MojElektromobil

Spoločnosť Tesla zverejnila výsledky svojej výroby a dodávok za 4.štvrťrok 2018 – v oboch prípadoch historicky rekordné čisla. Dodala 90 700 áut a vyrobila ich 86 555.

Predstavuje to 8%-ný nárast oproti poslednému rekordu, ktorý dosiahla v treťom kvartáli 2018.

Tesla zároveň potvrdila pokles cien na americkom trhu z dôvodu znižovania daňových úľav federálnej vlády. Automobilka časť rozdielu vládneho daňového kreditu bude kompenzovať znižovaním cien v roku 2019.

V štvrtom kvartáli dodala Tesla 63 150 ks Modelov 313 500 ks Modelov S14 050 ks Modelov X.

Výrobné čísla boli stabilné, hoci mierne nižšie od počtu dodaných modelov. Modely na ceste k zákazníkom z posledného štvrťroka sa preniesli do výsledkov v poslednom kvartáli.

Po týchto výsledkoch máme k dispozícii aj velké dodávky pre rok 2018 a to až 245 240 kusov elektromobilov, čo takmer zdvojnásobilo celú flotilu spoločnosti.

“Výsledky spoločnosti Tesla v roku 2018 predstavujú pravdepodobne najväčší medziročný rast v histórii celého automobilového priemyslu. Začali sme rok s objemom dodávok približne 120 000 vozidiel za rok a ukončili sme ho na viac ako 350 000 vozidlách ročne – čo je nárast o takmer 300%. V dôsledku toho začíname mať významný vplyv v prechode k trvalo udržateľnej energii. Rok 2018 bol dokonca prvýkrát po desaťročiach rokom, kedy bol americký automobil (Tesla Model 3) najpredávanejším prémiovým vozidlom v USA za celý rok. Predaj Modelu 3 v Spojených štátoch bol približne dvojnásobný ako predaje najbližšieho konkurenta. Chceme poďakovať našim zákazníkom, dodávateľom, investorom a najmä našim zamestnancom, ktorí tak tvrdo pracovali.”

Názor redakcie

Posledný odsek tlačovej správy Tesly hovorí za všetko. Toto je naozaj výnimočný status pre americkú automobilku. Dopomohol jej však k tomu aj Federal Tax Credit 7 500 dolárov, aj jeho ukončenie poskytovania v plnej výške k 31.12.2018.

Tesla teraz bude musieť predstaviť lacnejšie varianty svojich modelov tak, aby si udržala očakávaný dopyt v Spojených štátoch aj po zrušení daňových úľav.

Bohužiaľ sa ukazuje, ako veľmi je dopyt po elektromobiloch stále spojený s daňovými stimulmi. Ak bude Tesla zisková aj po znížení cien svojich modelov, a dopyt sa nezníži, ukáže sa, že spoločnosť ide správnym smerom.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

3. januára 2019

+