MojElektromobil

Tesla dnes nečakane sprístupnila možnosť nakonfigurovať si svoj Model 3 pre všetkých záujemcov z krajín Európy, na ktorých má oficiálne zastúpenie. Pripomíname, že konfigurátor pre „Other Europe“, čiže ostatné európske krajiny vrátane Slovenska, stále nie je sprístupnený ani pre držiteľov rezervácii.

Oslovili sme preto naše kontakty v Tesle a spýtali sa, kedy sa možnosti objednania vozidla dočkajú stovky držiteľov rezervácii zo Slovenska.

Termín stále nie je stanovený

Ako sme sa dozvedeli, termín sprístupnenia konfigurátora v ostatných krajinách Európy bohužiaľ stále nie je stanovený. Môže to znamenať čokoľvek. Aj to že sa otvorí o týždeň, aj to že sa otvorí až v druhom polroku. Toto považujeme za nepravdepodobné; aj keď nie vylúčené. Tesla by chcela do konca tohto roku prísť na ďalšie trhy vrátane Slovenska, a preto môže zvoliť vyčkávaciu taktiku. Slovensko ako krajina bolo na výber už pri spustení rezervácii, a to vo výbere neboli ani zďaleka všetky krajiny.

Pýtali sme sa aj na možnosť zmeniť krajinu objednávky a vyzdvihnúť si auto v Rakúsku či Nemecku. Odhliadnuc od problémov s fakturáciou toto technicky možné je, avšak silno to neodporúčajú. Ide totiž o manuálny proces, ktorý musí prejsť viacerými oddeleniami a nie je úplne bezproblémový – pravdepodobne prídete pri ňom o svoje poradie.

Aktualizácia 1: Zmena krajiny je možná iba v prípade, ak bude fakturačná adresa z danej krajiny. Objednávka cez iný trh inak nepomôže – pokiaľ bude objednávateľ zo Slovenska, objednávka bude vybavená až po spustení objednávok z nášho trhu (a vybavení rezervácii).

Trojfázová nabíjačka

Máme potrvrdené, že európske Tesly Model 3 budú mať trojfázovú palubnú nabíjačku s výkonom 11kW (Long Range / Performance). Lacnejšie verzie by mali mať nabíjačku s nižším výkonom.

Štandardne dodávaný mobilný konektor (UMC) však bude dodávaný iba s koncovkami na jednofázové nabíjanie. Pre trojfázové nabíjanie ale nebude potrebné kupovať druhý – UMC s 3-fázovou koncovkou bude ako možnosť za príplatok. Výška príplatku nebola stanovená, mala by však byť podstatne nižšia než je cena úplne nového UMC. O UMC s trojfázovou koncovkou stačí požiadať pred vyzdvihnutím vozidla. Možný by mal byť aj dodatočný upgrade, čo vyvoláva otázky, či ide skutočne o iný hardvér, alebo pôjde naozaj iba o inú koncovku. Toto nám zatiaľ bohužiaľ upresniť nevedeli.

Prvé autá už v januári

Prvé Modely 3 by mali byť dodané už v priebehu nasledujúcich 2 – 3 týždňov. Tesla už rozposlala pozvánky na prevzatie vozidla prvým VIP zákazníkom. Prvou krajinou bude Holandsko, vo veľmi krátkej dobe bude nasledovať aj Rakúsko a Nemecko.

Keyfob bude v cene

Tesla v USA experimentovala s hlavným kľúčom od auta v podobe bezkľúčového odomykania mobilom (cez Bluetooth), ako záložné riešenie dodávala RFID kartu. Na žiadosti zákazníkov, ktorí mali problémy s kompatibilitou a správnou funkčnosťou na viacerých telefónoch začala neskôr ponúkať aj možnosť „Key fobu“, diaľkového ovládania v podobe auta podobne ako majú Model S a Model X. Ten bol ale za príplatok. Dobrou správou je, že v Európe bude keyfob dodávaný štandardne k vozidlu. Možnosť nastavenia mobilného kľúča samozrejme zostane zachovaná.

Aj ťažné zariadenie

Model 3 by mal dostať aj možnosť ťažného zariadenia. Homologizácia v Európe zatiaľ chýba, takže očakávame túto možnosť až v priebehu roka.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Tesla rozšíri servisnú sieť. V plánoch je aj Slovensko!
Náš tip
Tesla v Q4 2018 s historicky rekordnou výrobou a dodávkami
Náš tip
Tesla budúci rok zdvojnásobí počet Superchargerov

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

4. januára 2019

+