MojElektromobil
eAutoportal 14. júna 2017

Keď v roku 2013 podrobil americký bezpečnostný úrad NHTSA crash testu Model S, vyhlásil, že sa jedná o najbezpečnejšie vozidlo v histórií ich testovania. Elektrický sedan získal plný počet hviezdičiek vo všetkým kategóriách: čelná zrážka, bočný náraz a prevrátenie. Od roku 2015 Elon Musk a Tesla vyhlasujú, že podľa ich interných testov získa rovnaké hodnotenie aj Model X a stane sa najbezpečnejším SUV sveta. Už čoskoro sa dozvieme, aká je skutočnosť. NHTSA totiž Model X aktuálne testuje.

Pri čelnej zrážke Modelu X výrazne pomáha samotná koncepcia vozidla. Keďže vpredu nie žiaden ťažký a pevný motor, významným spôsobom sa tým zväčšuje tzv. deformačná zóna. Nebezpečnú energiu zo zrážky tak efektívne pohltí predná časť vozidla.

Náš tip
Tesla Model X „traktor“: Elektromobil do voza aj do koča | VIDEO

Ani v prípade bezpečnosti pri bočnom náraze Tesle nechýba sebavedomie. Tvrdí, že Model X je minimálne 2-krát bezpečnejší ako druhé najbezpečnejšie SUV.

Tesla Model X sa vraj nedá prevrátiť

Tesla sa taktiež nechala počuť, že počas interných testov, sa jej nepodarilo Model X prevrátiť. Nie je to nič neuveriteľné, keďže jeho ťažisko je veľmi nízko, a to najmä vďaka ťažkej batérií integrovanej do podlahy.

Náš tip
Tesla Model X: Predstavenie na brehu Dunaja | VIDEO

Na to, aby získal automobil v testoch NHTSA plný počet „hviezdičiek“, musí byť priemer rizík vážneho poranenia vo všetkých testovaných kategóriách nižší ako 10 %. Tesla tvrdí, že Model X dosahuje hodnotu 6,5 %.

tesla model x crash test

Sme veľmi zvedaví, či Tesla nakoniec svoje vyhlásenia obháji aj v testoch NHTSA. Bezpečnostná agentúra sľubuje, že bude o výsledkoch testov priebežne informovať. My vám jej zistenia budeme samozrejme tlmočiť.

Zdroj: electrek.co

eautoportal zdielanie

14. júna 2017
Fotománia

+