MojElektromobil
milanmensik 27. júna 2018

Je známe, že vozidla s elektrickým motorom sú v súčasnosti drahšie, než tie so spaľovacím motorom. O to viac to platí u elektrických motoriek, ktoré majú ešte menej miesta pre uloženie elektromotoru, batérie s dostatočnou kapacitou a ďalších elektrických súčiastok. Aj keď sú tieto súčiastky stále lacnejšie, samotné elektromotorky až tak nezlacňujú. A lacnou určite nie je ani nová elektrická motorka Lacama od talianskeho výrobcu Volt. Tá okrem luxusného prevedenia a veľkej prispôsobiteľnosti dizajnu na prianie zákazníka ohúri aj vysokou cenou začínajúcou na 38 tisíc dolárov, čo činí v prepočte asi 32 550 Eur.

Náš tip
Alza spúšťa exkluzívne v Čechách a na Slovensku predaj elektrickej Čézety

Elektrická motorka Lacama

Spoločnosť Volt bola založená Nicolom Colombom a Valeriom Fumagallim po ich 12 379 kilometrov dlhom výlete na elektromotorke zo Šanghaja do Milána. Počas tohto rekordného výletu cez 12 krajín behom 44 dní, obaja premýšľali nad vytvorením prémiového elektrického motocyklu. O viac ako 4 roky neskôr je výsledok na svete. Pohonnou jednotkou elektromotorky bude elektromotor s výkonom 70 kW a krútiacim momentom 208 Nm. To je na stroj s hmotnosťou 245 kg dostatočne silný motor.

Tým pádom neprekvapí ani akcelerácia z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. Maximálna rýchlosť bude elektronický obmedzená 180 km/h. Li-ion akumulátory umiestnené v ráme s kapacitou 15 kWh by mali vystačiť na dojazd 200 km vrátane dynamického využitia stroja. Nabíjanie na 80 % kapacity zaberie budúcim majiteľom asi 40 minút. Osadené sú tiež napríklad brzdy Brembo a o odpruženie sa starajú komponenty OHLINS.

Model by mal disponovať konektivitou s mobilným telefónom, vďaka čomu bude možné sledovať stav batérii či nabíjania, nastavení, alebo miesto kde sa elektrická motorka aktuálne nachádza. Samozrejmosťou je TFT dotykový displej na samotnej motorke s GPS navigáciou.

Najzaujímavejšou vlastnosťou je ale vysoká miera upraviteľnosti vzhľadu motorky podľa priania zákazníka, či už sa to týka farieb alebo tvaru sedadla. Aj kvôli tomu malá začínajúca spoločnosť budúci rok predá len 25 kusov motoriek. Zákazník si ju môže za 250 dolárov predobjednať a navrhnúť. Zvyšných 37 750 dolárov zaplatí neskôr.

Zdroj: electrek.co

27. júna 2018
Fotománia

+