MojElektromobil

Aktuálny rozmach elektromobility so sebou prináša aj zvýšený dopyt po potrebných súčiastkach pre výrobu nových elektrických áut. Súvisiaca výroba sa už dlhší čas rozbieha aj v slovenských fabrikách, pričom aktuálne dochádza k ďalšej expanzii. 

Do sériovej výroby elektromotorov sa najnovšie púšťa spoločnosť Schaeffler so svojim závodom v Kysuckom Novom Meste, kde do roku 2023 vznikne 250 nových miest pre pokrytie trhového dopytu. Téme sa venoval portál Automatizacia365.

Orientáciu smerom na elektromobilitu pritom nie je pre spomínaný závod žiadnou veľkou novinou. Už od roku 2020 sa tu vyrábajú elektrické osi pre autá s elektrickým pohonom a aktuálne sa pracuje na spustení výroby ďalšieho pridruženého produktu.

Fabrika Schaeffler | Foto: Automatizacia365.sk

Súčasne dochádza k expanzii oddelenia výskumu a vývoja v oblasti elektromobility. Rozširovanie výroby a vývoja potvrdil aj riaditeľ spoločnosti Schaeffler Kysuce, MIlan Jurky. 

Spoločnosť Schaeffler vidí veľký potenciál nášho závodu v Kysuckom Novom Meste, a preto nám zveril realizáciu výskumných projektov v oblasti elektromobility. Ziskom prioritného partnerstva v oblasti výskumu a vývoja pre elektromobiltu v rámci skupiny Schaeffler sa nám okrem rastu kompetencií oblasti výskumu a vývoja, podarilo získať nové produkty do výroby pre zákazníkov z oblasti elektromobility. Do roku 2023 tak vytvoríme v danej oblasti približne 250 nových pracovných miest, informuje Milan Jurky, riaditeľ Schaeffler Kysuce

Posilnenie výroby

Prijatie nových kvalifikovaných pracovníkov z oblasti elektrotechniky, mechatroniky a získanie ďalších softvérových a aplikačných inžinierov posilní výrobu produktov z oblasti elektromobility. Do roku 2023 má podľa aktuálnych plánov približne 10% zamestnancov pracovať práve v tejto oblasti. Nakoľko sa počíta s rastúcim dopytom po vozidlách s elektrickým a hybridným pohonom, rásť bude aj pomer zamestnancov, ktorí sa venujú tomuto segmentu. 

Spoločnosť Schaeffler na nastupujúci trend reagovala už v roku 2018, kedy založila samostatnú obchodnú divíziu pre oblasť e-mobility. Spustená bola sériová výroba naprieč všetkými stupňami elektrifikácie, čo pomohlo k tomu, aby sa postupne vypracovala do pozície strategického technologického partnera. Z jej výrobných liniek vychádzajú aj prevodovky pre elektrickú nápravu, a už čoskoro bude spustená spomínaná výroba elektromotorov.

Medzi zákazníkov patrí aj Tesla

Výrobný program Schaeffler Kysuce je silne orientovaný na automobilový priemysel. Ako spoločnosť uvádza vo svojich materiáloch, dôležitou súčasťou celej výroby je výroba v segmente závitových riadiacich jednotiek (KGT). Medzi dlhodobých zákazníkov patria automobilky Tesla či Hyundai. Spoločnosť už v roku 2017 rozbehla projekty Hyundai, Tesla 3, TRW a PQ Mix. Počet ľudí na KGT-segmentoch vtedy vzrástol o 71 nových zamestnancov.

 

Portfólio Schaeffler | Foto: Automatizacia365.sk

Slovensko na špici Európy

Jasne sa ukazuje, že aj Slovensko má čo povedať k aktuálnym technologickým trendom a nepatríme len k pasívnym sledovateľom. Automobilový priemysel tvorí neoddeliteľnú časť nášho hospodárstva a aj vo výrobe elektrických áut patríme na špičku Európy. Vyrábajú sa u nás napríklad modely VW e-Up, Škoda Citigo-e, Seat Mii electric či Peugeot e-208. Ako výrazný hráč sa profiluje aj spoločnosť InoBat, ktorá je zameraná na výrobu batérií pre elektrické autá.

Náš tip
Nová legislatíva: Prerábate parkovisko? Nabíjacia infraštruktúra je povinná
11. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+