MojElektromobil
eAutoportal 28. augusta 2017

Aliancia automobiliek Nissan, Renault a Mitsubishi nám v polovici septembra predstaví spoločnú platformu pre elektromobily. Tá má priniesť výrazné zvýšenie dojazdu a zníženie cien aliančných vozidiel. Už v roku 2020 by sme sa mali dočkať elektromobilov, ktoré budú po cenovej stránke konkurencieschopné spaľovacím automobilom.

Prvé elektrické vozidlá postavené na novej aliančnej platforme prídu na trh v roku 2020. Budú nimi nové generácie Nissanu Leaf, Renaultu Zoe a nový elektromobil od Mitsubishi. Globálny riaditeľ Nissanu pre vývoj elektrických vozidiel Kazuo Yajima už prezentoval prínos novej platformy v oblasti dojazdu. Ten je číselne vyjadrený v nasledujúcom grafe. Uvádzaný dojazd je podľa japonského cyklu JC08. 550 km podľa JC08 je cca 600 km podľa „optimistického“ európskeho cyklu NEDC.

Náš tip
Nissan Leaf 2018: Unikli parametre aj ceny!

nissan leaf dojazd

Pokles cien aliančných elektromobilov

Okrem zvýšenia dojazdu prinesie spoločná platforma výrazné zníženie nákladov na vývoj nových elektromobilov jednotlivých značiek. Už len samotná kooperácia na vývoji novej platformy ušetrila automobilkám množstvo financií. Platforma však navyše umožní zdieľanie množstva komponentov. To sa má premietnuť do koncových cien elektrických vozidiel natoľko, že majú byť schopné po tejto stránke konkurovať aj porovnateľným spaľovacím automobilom.

Náš tip
Testujeme Renault Zoe Z.E. 40, pýtajte sa, čo vás zaujíma

renault zoe dojazd

Zdá sa, že aliancia Nissan, Renault a Mitsubishi by mohla už čoskoro opäť posunúť hranice elektromobility. Nasvedčujú tomu aj doterajšie úspechy automobiliek. Veď Nissan Leaf je celosvetovým elektrickým bestsellerom, Renault Zoe zas európskym a Mitsubishi Outlander PHEV je najpredávanejším plug-in hybridom v Európe.

Zdroj: pushevs.com

28. augusta 2017
Fotománia

+