V Číne sú obľúbený, u nás pomaly naberajú na popularite. Automobilka Xpeng nespí a rozširuje svoju cenovo dostupnú podznačku Mona o úplne nový model L03. Ide o prvé SUV v tejto rodine a v čínskych regulačných dokumentoch sa objavilo s dojazdom do 650 kilometrov podľa metodiky CLTC, ktorá je benevolentnejšia ako u nás používané WLTP. Okrem toho sa spomína s motorom s výkonom 183 kW a LFP batériami s kapacitou až 69 kWh, informuje portál Electrek.
Čínske auto-moto médiá uvádzajú, že L03 by mal štartovať na cene okolo 150 000 jüanov, čo zodpovedá v prepočte približne 19 000 eurám. Tým sa zaradí medzi najlacnejšie elektrické SUV modely na čínskom trhu. Xpeng zároveň podal žiadosti aj na dva ďalšie modely, väčší Mona L05 a vlajkový G9L.
L03 dostal podobu SUV v kupé štýle s dĺžkou 4 650 mm, šírkou 1 920 mm a výškou 1 600 mm, pričom rázvor má celkom 2 850 mm. Rozmermi sa pohybuje na hranici kompaktnej a strednej triedy, podobne ako Tesla Model Y a väčší rázvor dopomáha k zachovaniu väčšieho priestoru pre pasažierov vo vnútri, najmä pre tých sediacich vzadu. Pohon zabezpečuje motor s výkonom 249 koní od Luxshare Precision Technology.
LFP batérie budú v ponuke v dvoch kapacitách, 56 a 69 kWh, čomu zodpovedá dojazd od 505 do 650 kilometrov podľa cyklu CLTC. Maximálna rýchlosť bude štandardne obmedzená na 180 km/h. Verzia s predlžovačom dojazdu dostane benzínový motor s objemom 1,5 litra a čisto elektrický dojazd na úrovni 257 km.
Podznačka Mona má za sebou mimoriadne úspešný rozbeh
Sedan Mona M03 prišiel na čínsky trh v auguste 2024 za polovičnú cenu oproti Tesle Model 3 a stal sa najpredávanejším modelom Xpengu s obrovským náskokom. Vlani sa ho predalo viac ako 175 000 kusov, čo predstavovalo zhruba 41 % celkových dodávok celého arzenálu značky. Na druhom mieste bol Xpeng G6 s 78 000 predanými kusmi, nasledovali Xpeng P7+, G9, X9 a G7.
![]()
Nemali by ste prehliadnuť:
- Rýchlejší ako Formula 1: Opel prichádza do súťaže Formula E s elektrickým monopostom s výkonom 600 kW
- Čo bude s miliónmi z plánu obnovy na výstavbu nabíjacích staníc? Majiteľka firmy mlčí, otec jej „zakázal hovoriť“
- Čínske autá Made in Germany? BYD chce vyrábať elektromobily priamo vo vlajkovej fabrike Volkswagenu
![]()
L05 bude väčšie SUV strednej triedy s dĺžkou 4 870 mm a rovnakým motorom ako L03. Vlajkový G9L meria 5 120 mm a v dvojmotorovej verzii ponúkne kombinovaný výkon 430 kW. Všetky tri SUV by mali prísť na trh ešte v tomto roku v rámci rozsiahlej ofenzívy značky Xpeng, či však prídu aj k nám je zatiaľ neznáme. Najpravdepodobnejší je príchod modelu G9L, ktorý doplní tradičný Xpeng G9, ktorý sme nedávno testovali aj my. Test nájdete už onedlho na našom webe.















