MojElektromobil

Vozidlá s tradičným spaľovacím motorom čaká neľahká budúcnosť. Zdá sa, že sa postupne budú dostávať z ciest. Potvrdzujú to plány viacerých krajín zakázať predaj áut na fosílne palivá už v najbližších rokoch. Kalifornské mesto Petaluma najnovšie prekvapuje návrhom, s ktorým plánuje presadiť zákaz výstavby nových čerpacích staníc. Upozornil web Electrek.

Je veľmi odvážne tvrdiť, že budúcnosť automobilového priemyslu je už daná. Minimálne v najbližších rokoch ale budeme stretávať stále viac elektromobilov na cestách. V podstate všetky automobilky sa už presúvajú k aspoň čiastočnej elektrifikácií svojich vozidiel a niektoré dokonca oznámili už celkový prechod na výhradne elektrické vozidlá. V tomto smere je príkladom Jaguar, ktorý už v roku 2025 bude ponúkať iba elektromobily.

Logický, ale odvážny krok

Kalifornské mesto Petaluma si posledné dni získalo veľkú pozornosť fanúšikov alternatívnych pohonov a elektrických áut. Mestská rada totiž jednohlasne schválila návrh so zákazom ďalšej výstavby čerpacích staníc. Síce tento návrh ešte bude musieť byť potvrdený hlasovaním v druhom čítaní, zdá sa, že poslanci v tomto malom meste sa neboja ráznych krokov. Mesto sa nachádza blízko San Francisca a s počtom obyvateľov okolo 60 tisíc patrí medzi tie menšie.

Náš tip
Vodíková doprava na Slovensku: Tento rok vyrastú čerpacie stanice v dvoch slovenských mestách, tvrdí Sulík

V relatívne malom meste sa nachádza 16 čerpacích staníc, pričom mestskí poslanci si nemyslia, že by bola potrebná výstavba ďalších. Zákaz sa pritom netýka iba výstavby nových čerpacích staníc, ale aj pridávania nových stojanov k už existujúcim. S návrhom prišla členka rady, D’Lynda Fischer, ktorá ho okomentovala nasledovne: „Cieľ je upustiť od fosílnych palív a spraviť to čo najjednoduchšie. Aktuálne máme existujúce fosílne čerpacie stanice a čo chceme my je, aby k nim pridali nabíjacie stanice pre elektromobily a pridali tak ďalšiu možnosť, ktorú môžu ľudia využiť pre „tankovanie“.“

Zákaz predaja áut so spaľovacím motorom

Viac ako 31 krajín už schválilo zákaz predaja áut so spaľovacím motorom. Môžeme predpokladať, že tento zoznam sa bude postupom času ešte rozširovať. Nórsko spolu s Južnou Kóreou sa zaviazali, že predaj nových áut so spaľovacím motorom zakážu už v roku 2025. Zvyšných 29 štátov či krajín má termíny nastavené o niečo menej odvážne. Takmer drvivá väčšina týchto krajín si stanovila za cieľ rok 2030 a veľká časť počíta s rokom 2040. Téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Náš tip
Týchto 31 krajín schválilo zákaz predaja áut so spaľovacím motorom, Nórsko je na čele

Uhlíkovú neutralitu z pohľadu palív si dalo za cieľ aj spomínané mesto Petaluma. Do roku 2030 sa chcú stať v tomto smere uhlíkovo neutrálni, pričom práve zákaz výstavby nových čerpacích staníc je jeden z dôležitých krokov pre dosiahnutie tohto cieľa. Tento plán schválili ešte minulý mesiac.

 

2. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+