MojElektromobil
eAutoportal 24. októbra 2017

O tom, kde vyrastie ďalšia továreň spoločnosti Tesla, tzv. Gigafactory, sa špekuluje už dlhú dobu. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa jej dočkáme v Európe. V tejto súvislosti sa spomínalo množstvo krajín ako Nemecko, Portugalsko, Litva, Španielsko, Francúzsko, Švédsko, Česko, Rumunsko, Maďarsko, Poľsko, Fínsko a samozrejme aj Slovensko. Denník Wall Street Journal teraz informuje, že Tesla podpísala dohodu s čínskym Šanghajom.

Zhruba 4 mesiace dozadu informovali média o podpísaní predbežnej dohody o výstavbe továrne Gigafactory na území Číny. Ani jedna zo zúčastnených strán to však nepotvrdila. Wall Street Journal teraz o tom informuje ako o hotovej veci. Tesla sa podľa neho dohodla s hlavným mestom Šanghaj, ktoré má cca 25 miliónov obyvateľov. Mesto umožní výstavbu továrne aj napriek tomu, že spoločnosť Tesla nespolupracuje so žiadnym miestnym výrobcov, čo býva bežnou podmienkou pri investíciach tohto typu.

Náš tip
Slovensko bude jediná krajina V4 bez Gigafactory. Najväčšia európska továreň na výrobu batérií vyrastie v Poľsku
gigafactory 1 nevada
Rozostavaná Gigafactory 1 v Nevade, ktorá sa stane po dokončení najväčšou stavbou sveta. Zdroj: Tesla

Posilnenie vzťahov

Gigafactory v Číne nielenže pomôže Tesle znížiť výrobné náklady a zefektívniť dodávateľský reťazec v rámci ázijského trhu, ale taktiež posilní vzťah medzi spoločnosťou a čínskou vládou, čo môže mať pozitívny vplyv na jej podnikanie v budúcnosti. Veď Čína je a bude najzaujímavejším trhom pre automobilky, a to najmä pre tie, čo vyrábajú elektrifikované automobily. Hlavne po zavedení povinných kvót pre predaj tohto typu vozidiel.

Nasledovať bude pravdepodobne Európa

Tesla túto informáciu zatiaľ oficiálne nepotvrdila. Poznáme len júnové stanovisko Elona Muska, ktorý tvrdil, že Tesla spolupracuje s vládou mesta Šanghaj na preskúmaní možností ohľadom výstavby Gigafactory. To, že vyrastie ďalšia Gigafactory v Číne samozrejme neznamená, že sa jej nedočkáme aj v Európe. Veď Tesla sa vyjadrila, že má v pláne postaviť 10 až 20 takýchto tovární po celom svete. A keďže je Európa pre Teslu taktiež veľmi dôležitým trhom, môžeme očakávať, že po Číne bude na rade práve starý kontinent.

Zdroj: wsj.com cez teslarati.com

24. októbra 2017
Fotománia

+