MojElektromobil
eAutoportal 5. októbra 2017

Pôvodné plány automobilky Ford v oblasti elektromobility neboli zrovna príliš ambiciózne. Spomínali sa 2 nové elektromobily, ktoré sa mali objaviť okolo roku 2022, aj to najskôr len v Číne. Nové vedenie automobilky však predstavilo úplne novú stratégiu, ktorá hovorí až o 13 nových elektrifikovaných modeloch, ktorých sa dočkáme do 5 rokov. 

Novú stratégiu má pomôcť naplniť aj novovytvorený tím „Team Edison“, ktorý sa bude špecializovať na budúce elektrické vozidlá. Bude mať na starosti aj identifikáciu vhodných partnerov a dodávateľov, ktorý pomôžu automobilke urýchliť vývoj elektromobilov. Ford plánuje do elektromobility preinvestovať v najbližších 5 rokoch 4,5 miliardy dolárov. Tento kapitál pôjde aj na úkor investícií do vývoja spaľovacích motorov, z ktorých si ukrojí tretinu.

Náš tip
Ford údajne rokuje o odkúpení elektromobilového startupu Lucid Motors

ford elektromobily ford elektromobilita

„Každý deň sa zobúdzam s pocitom, že môžeme zaspať dobu, ak nezačneme ihneď konať. Vnímam to ako urgentnú potrebu,“ hovorí na margo elektrifikácie portfólia Jim Hackett, nový CEO automobilky Ford.

Potvrdené modely

Ford potvrdil výrobu hybridných modelov Mustang a F-150, ako aj dlhšie avizované plne elektrické kompaktné SUV. To má prísť na trh v roku 2020, hybridov sa dočkáme skôr.

Výroba elektromobilov má podľa Hacketta priniesť aj zníženie výrobných nákladov, keďže elektromobily sa budú dať vyrábať vo vysoko automatizovaných továrňach polovičnej veľkosti. Tie sa majú znížiť až na polovicu. Rovnako tak ma klesnúť aj čas potrebný na výrobu automobilu, a to až o 30%.

Zdroje: reuters.com, tlačová správa

5. októbra 2017
Fotománia

+