MojElektromobil
Matúš Kapusta 2. mája 2017

V našich končinách ide o trochu menej rozšírený, no stále veľmi známy prírodný materiál. Hovoríme o bambuse, ktorý patrí najmä v Ázii medzi extrémne bežné rastliny. Jeho výhody sú pritom dobre známe, no až doteraz si zrejme nikto nemyslel, že ho niekto použije aj pri výrobe automobilu. Zmeniť by to chcela spoločnosť Ford.

Náš tip
Ďalšími elektromobilmi od Fordu budú elektrické Mondeo a nové SUV

Nie je to fikcia

Bambus dokáže narásť až meter do výšky v priebehu jediného dňa. Od semienka sa pritom na dospelú rastlinu vyvinie za iba dva až päť rokov, takže ide o skutočne obnoviteľný zdroj. Bambusové výhonky sú pritom extrémne pevné. Pevnosťou v ťahu prekonáva aj niektoré druhy kovov a je tak skutočne vhodný na miesta, kde je potrebné zabezpečiť pevnú konštrukciu.

Automobilka Ford spolupracovala v posledných rokoch s rôznymi dodávateľmi a snažila sa zhodnotiť potenciál využitia bambusu pri výrobe automobilov. Počas testov sa zistilo, že v niektorých prípadoch je bambus oveľa lepší ako rôzne syntetické materiály. Platí to napríklad pri teste ťahom či pri nárazových testoch. Okrem toho, bambus si zachoval svoje vlastnosti aj pri zohriatí na 100 °C.

Pre Ford nie sú obnoviteľné materiály cudzie

Ak by sa automobilka skutočne odhodlala a v niektorej z ďalších generácií automobilov použila bambus, nešlo by o prvé použitie prírodných či iných obnoviteľných materiálov v automobiloch tejto značky. Už teraz používa Ford hneď niekoľko rôznych materiálov a možno o tom ani neviete. Napríklad taký Ford Escape má dverové výstuže z rastliny Kenaf.

Viacero poťahov či koberčekov je vyrobených z recyklovaných plastových fliaš. V autách Ford nájdeme aj použitú penu na sójovej báze a na spevnenie príručnej priehradky vo Ford Flex sú použité slamky zo pšenice. Či a kedy by sme sa ale mali dočkať áut, pri výrobe ktorých bude použitý bambus, zatiaľ nie je zrejmé. Stať by sa tak už mohlo v najbližších rokoch. Samozrejme, očakávať môžeme najskôr minimálne použitie, ktoré zákazník na prvý pohľad ani nezbadá.

Zdroj: tlačová správa

eautoportal zdielanie

2. mája 2017
Fotománia

+