MojElektromobil
eAutoportal 6. decembra 2017

Rýchlosť nabíjania elektromobilov je jedným z kľúčových atribútov rozvoja elektromobility. Je preto dôležité zodpovedať otázku, ako rýchlo bude možné tieto vozidlá nabíjať v budúcnosti. Odpoveď priniesol výskumný projekt FastCharge, do ktorého sa zapojili spoločnosti ako BMW, Porsche, Siemens či Allego. Už budúci rok by mali predstaviť prototyp ultra-výkonnej nabíjacej stanice, ktorá nabije veľkokapacitné batérie do 15 minút.

Projekt FastCharge ukázal, že ďalšia generácia nabíjacích staníc by mohla disponovať výkonom 450 kW, napätím 900V a amplitúdov 500 A. To by malo zabezpečiť nabitie elektromobilov s veľkokapacitnými batériami do 15 minút. Projekt počíta aj s chladením nabíjacích káblov, konektorov a nabíjacích portov vozidiel počas nabíjania. To všetko umožní použitie flexibilných káblov s menším priemerom, podobným palivovým hadiciam. Nabíjacím štandardom v prípade takýchto staníc bude v Európe rozšírený CCS.

Náš tip
Shell a OMV vybudujú na svojich „čerpačkách“ ultra-výkonné nabíjačky, a to aj na Slovensku

FastCharge

Prototyp už budúci rok

Cieľom štúdie je získanie všetkých dôležitých podkladov pre vývoj a výrobu takto výkonnej nabíjacej stanice v priemyselnom meradle. Jej súčasťou je aj skúmanie prevádzkových systémov, vrátane automatizované registračného a spoplatňovacieho procesu. Predpokladá sa, že už budúci by mohol dospieť celý projekt do štádia prototypu, kedy bude predstavený aj verejnosti.

Výskumný projekt FastCharge bol podporený Nemeckým spolkovým ministerstvom dopravy a digitálnej infraštruktúry, a to sumou 7,8 milióna eur.

Zdroj: tlačová správa

6. decembra 2017
Fotománia

+