MojElektromobil
Miroslav Schwamberg 8. októbra 2018

V rakúskom parlamente bol schválený Rakúska vláda schválila nový balíček, ktorý zahŕňa viacero výhod pre majiteľov elektromobilov. Elektrifikované vozidlá budú mať od roku 2019 iné rýchlostné limity, zľavy na parkovanie a ďalšie výhody týkajúce sa možnosti využívania vyhradených jazdných pruhov. Nové pravidlá týkajúce sa výfukových plynov a životného prostredia dovolia elektromobilom výnimku a budú môcť jazdiť na cestách s označením IG-L (tzv. Hunderter) rýchlosťou až 130 km/h. Aktuálna maximálna rýchlosť je na týchto cestách 100 km/h. Majitelia elektromobilov budú mať možnosť využiť 440 kilometrov týchto ciest, na ktorých bude platiť výnimka.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ig-l hunderter elektroautos

 

Okrem vyššej rýchlosti aj zľavy na parkovnom a možnosť využívať autobusové pruhy

Hovorí sa však len o elektromobiloch. O hybridných vozidlách zatiaľ žiadna zmienka nepadla, to znamená, že pravdepodobne sa ich výnimka týkať nebude. Elektromobily budú tiež môcť využívať autobusové pruhy, takže ich pohyb po mestách, kde sa tvoria zápchy, bude rýchlejší a plynulejší. No a čo sa týka parkovania, mnoho parkovísk ponúkne elektromobilom zľavy, prípadne parkovanie úplne zdarma.

Má to jeden háčik

Pre slovákov je podstatné, že nové výhody nebudú môcť využívať. Zákon stanovuje určenie či ide o elektromobil na základe tzv. zeleného EČV, ktoré začali niektoré krajiny vrátane Rakúska pridelovať práve elektromobilom. Na Slovensku sa však zelené EČV stále neprideľujú. Preto si dávajte pozor – rakúska polícia je známa dodržovaním presného znenia zákona a so skutočnosťou, že podľa technického preukazu ide o elektromobil, s veľkou pravdepodobnosťou neuspejete ani na súde.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tesla osterreich grune

Nateraz sa teda z nových zmien ešte tešiť nemôžeme. Situáciu však budeme monitorovať aj naďalej a ak by došlo k akejkoľvek zmene, budeme vás informovať.

AKTUALIZÁCIA 1: Keďže zákon ešte neprešiel schvalovaním v parlamente, jeho presné znenie sa ešte bude meniť.

Náš tip
MERKELOVÁ PODPORUJE NÁVRH EÚ TÝKAJÚCI SA ZNIŽOVANIA EMISIÍ

Zdroj: electrive.com

8. októbra 2018
Fotománia

+