MojElektromobil

Po zrušení druhého kola dotácií na výstavbu nabíjačiek prichádza ich opätovné spustenie, a to s výraznými zmenami pravidiel. Dotácie na nabíjacie stanice sa tentokrát rozširujú o podporu rýchlo-nabíjacích staníc a podnikateľov.

V prvom kole získalo dotáciu 73 obcí a miest, avšak tri napokon situáciu prehodnotili a výstavbu neplánujú. Aj bez toho sa však nepodarilo vyčerpať celú alokovanú sumu pre túto výzvu. Zvyšná suma ale nezostane nevyužitá, nakoľko bola presunutá do aktuálneho kola.

Až 18 000 eur

Nové kolo výzvy bude spustené už od pondelka, 2. augusta a potrvá do 30. novembra 2020. Jedným z cieľov Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky bolo rozšíriť okruh žiadateľov, ktorí môžu žiadať o podporu. Tentokrát tak teda nebudú môcť urobiť iba samosprávy, ale aj podnikatelia. Zároveň sa však dotácia stáva atraktívnejšou, nakoľko narástla aj suma, ktorú je možné od štátu získať.

Zatiaľčo naposledy išlo o 5 000 eur, tentokrát pôjde až o 18 000 eur. Táto suma však platí iba pre samosprávy, pričom podnikatelia môžu získať stále dosť atraktívnych 9 000 eur: „Verím, že nové upravené podmienky budú motivujúce a prispejú k oživeniu podnikania po koronakríze,“ hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Zároveň, konkrétna suma sa líši od projektu, na ktorý je suma žiadaná a tiež od toho, či ide o samosprávu alebo podnikateľa.

Dotácie na DC nabíjacie stanice

Zatiaľčo podnikateľ môže získať podporu maximálne do výšku 50 % sumy potrebnej na realizáciu projektu, samosprávy môžu získať až 95 %. Znamená to, že ak sa podnikateľ rozhodne vybudovať projekt za cenu 18 000 eur, štát mu môžu pomôcť sumou 9 000 eur. Avšak, ak bude projekt nákladnejší, stále môže očakávať iba 9 000, nakoľko ide o maximálnu sumu dotácie.

Celé znenie výzvy webe MH SR

Každý žiadateľ môže požiadať o dotáciu na budovanie štyroch rôznych lokalít v rámci Slovenska. Na výber majú z piatich rôznych variantov projektu, ktoré zahŕňajú:

  • AC s dvojicou nabíjacích bodov Typ 2
  • AC HUB s trojicou alebo štvoricou nabíjacích bodov konektoru Typ 2
  • DC nabíjacia stanica s konektorom CCS
  • AC a DC nabíjacie stanice s dvomi AC Typ 2 bodmi a jedným DC CCS bodom
  • AC a DC nabíjacie stanice s maximálne štvoricou AC Typ 2 bodmi a jedným DC CCS bodom

Zlou správou je, že výkon DC nabíjacích staníc je obmedzený iba na 25 kW. Od platnosti zmluvy bude mať žiadateľ pol roka na realizáciu projektu. V súčasnosti sa na Slovensku nachádza viac ako 120 rýchlo-nabijacích staníc a približne 180 AC nabíjačiek. Po slovenských cestách aktuálne jazdí takmer 1 590 elektromobilov a viac ako 1020 plug-in hybridných vozidiel.

 

31. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+