MojElektromobil
Slavo Dzuričko 1. mája 2018

Výrobca elektromobilov Zhi Dou (ZD) ponúka aktuálne svoje modely aj na Slovensku. Model ZD D2 ste si mohli spolu s nami pozrieť aj na tohtoročnom bratislavskom Autosalóne. Ide vôbec o jeden z najlacnejších elektromobilov a jeho výrobca by mohol už čoskoro zavítať aj na Slovensko. V hre o novú továreň v hodnote 400 miliónov EUR je Rumunsko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, k finálnemu rozhodnutiu by malo dôjsť do konca roka. Prvý elektromobil by mohol z výrobnej linky odísť už v roku 2020.

„Predpokladaná kapacita výroby by mala byť na úrovni tritisíc elektromobilov mesačne, čo zodpovedá potrebe zhruba 500 zamestnancov,“ potvrdil pre Hospodárske noviny Branislav Kocper, konateľ spoločnosti Zhi Dou Slovensko.

Náš tip
BRATISLAVSKÝ AUTOSALÓN 2018: ELEKTROMOBILY A HYBRIDY NA JEDNOM MIESTE! | FOTO (AKTUALIZOVANÉ)

Bude výstavba pri Košiciach realitou?

„O veľkej investícii smerujúcej na východ Slovenska sa aktuálne začalo hovoriť po tom, čo štát rezervoval viac ako 900 hektárov pozemkov, na ktoré má zo zákona predkupné právo, pre priemyselný park v Haniske pri Košiciach.“ – hovorí energieportal.

V našich končinách menej známa automobilka Zhi Dou je však súčasťou veľkého čínskeho koncernu. Ide o skupinu Zhejiang Geely Holding Group, ktorá vlastní napríklad aj známu automobilku Volvo. Príchodom na Slovensko by automobilka vytvorila minimálne približne 500. Produkcia by bola pravdepodobne zameraná na spománané cenovo dostupné elektromobily, ktoré si môžete oficiálne zakúpiť aj na Slovensku. Svojou cenou štartujú už na hodnote ľahko cez 15 000 EUR.

„Investor nepotvrdil, že by v prípade Slovenska mali záujem o investíciu práve v priemyselnom parku v Haniske. Pri Košiciach je nekoľko ďalších priemyselných parkov, napríklad v Kechneci alebo vo Veľkej Ide. Diaľnicou dostupné sú aj lokality pri Prešove,“ – avizuje Denník N.

Zhi Dou D2 (Bratislavský Autosalón 2018)

Zdroj: energieportal, hnonline, dennikn

1. mája 2018
Fotománia

+