MojElektromobil

Nové video z dronu nad čínskou fabrikou Tesla Gigafafactory v Šanghaji ukazuje už po štyroch mesiacoch reálne črty. Teslu totiž tlačí čas a chce tu vyrábať elektromobily už o pár mesiacov. Výstavba fabriky začala len začiatkom tohto roka.

Pred 7 mesiacmi Tesla oznámila svoju dohodu so šanghajskou vládou o výstavbe výrobnej fabriky so 100% vlastníckym podielom Tesly. Dva mesiace na to už mala automobilka zabezpečený pozemok na výstavbu o rozlohe 85 hektárov. V januári 2019 oficiálne poklepala základný kameň a už dnes stavba vyzerá ako skutočná veľká fabrika. Môžete si ju pozrieť vo videu nižšie:

Poprvýkrát vidíme vonkajšie steny budovy. Na rozdiel od Gigafactory 1 v Nevade sa v tejto fabrike pracuje na celej budove naraz. V Nevade sa továreň stavia po častiach, aby sa bez problémov mohlo vyrábať a zároveň rozširovať stavbu.

Elon Musk predstavil aj finálny dizajn čínskej Gigafactory, ktorý môžete vidieť nižšie a porovnať ho s rozostavanou budovou na videu.

Postaviť budovu je jedna vec, no Tesla tu chce ešte dokonca roka nainštalovať všetky výrobné linky a zariadenia a naostro začať výrobu. Do dvoch rokov od začiatku chce dosiahnuť výrobné tempo 200 000 kusov ročne a ďalšie 2-3 roky má podľa Elona Muska trvať dosiahnutie maximálnej výrobnej kapacity 500 000 vozidiel ročne pre čínskych zákazníkov.

Minulý týždeň Musk potvrdil, že začnú výrobu už na začiatku 4. kvartálu tohto roka.

4. mája 2019

+