MojElektromobil

Plug-in hybridy mali byť ideálnym mostom medzi svetom spaľovacích motorov a čistou elektromobilitou. Na papieri to vyzerá skvele. Cez týždeň jazdíte po meste na elektrinu z batérie a cez víkend vás na dlhej trase istí benzín. Realita je však často úplne iná. Mnohí majitelia ich kupujú kvôli firemným dotáciám či daňovým úľavám, no kábel z kufra nikdy nevytiahnu. Predseda dozornej rady nemeckej automobilky BMW, Nicolas Peter, preto v rozhovore pre týždenník Die Zeit prišiel s radikálnym riešením, ktoré v autopriemysle nemá obdobu. Navrhuje takéto správanie softvérovo trestať.

Nenabíjate? Znížime vám výkon

Predstava, že vozíte ťažkú, vybitú batériu a jazdíte výhradne na benzín, popiera samotný zmysel hybridných áut. Podľa údajov Európskej environmentálnej agentúry vypúšťajú plug-in hybridy kvôli tomuto fenoménu v reálnej premávke často až päťkrát viac emisií, než uvádzajú oficiálne katalógy výrobcov. Z ekologického auta sa tak rázom stáva prenosná environmentálna záťaž.

BMW Die Zeit
Zdroj: Die Zeit

Nicolas Peter v rozhovore priamo pomenoval toto konanie ako problém v správaní sa zákazníkov a navrhol riešenie, ktoré by vodičov prinútilo zmeniť návyky. Moderné, online prepojené autá dnes dokážu presne mapovať správanie šoféra aj to, ako často vozidlo končí na nabíjačke.

„Jedným z možných opatrení zo strany výrobcu by mohlo byť zdokumentovanie tohto správania a jeho následné sankcionovanie. Ak vodič batériu nikdy nenabíja, výkon motora by sa mohol softvérovo obmedziť a uškrtiť. Technicky je to plne realizovateľné.“

Nicolas Peter, predseda dozornej rady BMW

V praxi by to znamenalo, že ak by majiteľ ignoroval elektrickú sieť a jazdil len na benzín, auto by mu odoprelo plný výkon a premenilo by sa na lenivý mestský dopravný prostriedok. Plný potenciál motora by sa odomkol až po tom, čo by vodič vozidlo poctivo pripojil do zásuvky.

Pomôcť má Brusel

Tento radikálny nápad nie je len rozmarom automobilového manažéra. Európska únia mení pravidlá merania emisií, aby odzrkadľovali reálnu spotrebu hybridov. Ak ich majitelia nenabíjajú, automobilkám hrozia obrovské pokuty za prekročenie flotilových emisných limitov. Výrobcovia tak prenášajú zodpovednosť priamo na vodičov.

Nemali by ste prehliadnuť:

Nicolas Peter sa však v rozhovore neobul len do zákazníkov, ale ostro skritizoval aj politické elity v Bruseli. Podľa neho je nariadený prechod na elektromobilitu plný pokrytectva. Zmena nemá fungovať na základe zákonov a príkazov.

test BMW 550e

Zároveň poukázal na to, že hoci Európa tlačí na prechod k autám do zásuvky, kompletne zlyháva v ekonomickej oblasti. Vysoké ceny elektriny v Európe podľa neho v súčasnosti pôsobia ako obrovský brzdný klin pre rozvoj e-mobility. Ak je nabíjanie drahšie ako tankovanie paliva, spotrebiteľov k zmene nikto nedonúti.

Otázka súkromia a hrozba straty zákazníkov

Hoci je celá iniciatíva zatiaľ len v rovine úvah a otvárania verejnej diskusie, už teraz vyvoláva obrovské kontroverzie. Ak by sa takýto systém zaviedol do praxe, automobilky by museli permanentne sledovať a vyhodnocovať dáta o nabíjaní svojich zákazníkov, čo otvára vážnu tému ochrany súkromia.

Kritici navyše upozorňujú na ekonomické riziko pre samotnú automobilku. Ak by BMW začalo „vychovávat“ svojich klientov softvérovým obmedzovaním výkonu, je veľmi pravdepodobné, že by nahnevaní motoristi jednoducho prešli ku konkurencii, ktorá ich do nabíjania nútiť nebude.

Náš tip
Brzdová kvapalina to má pravdepodobne spočítané. Popredný výrobca prišiel s lepším riešením
26. mája 2026

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+