MojElektromobil
eAutoportal 24. novembra 2017

Alternatívny pohon nie je samozrejme len o elektrine. Dnes je k dispozícii množstvo tzv. biopalív, ktoré sa vyrábajú z odpadu a poháňajú rôzne typy vozidiel. Najnovším prírastkom do rodiny je biopalivo z kávy.

Britský start-up bio-bean, ktorý spolupracuje s ropným gigantom Shell, vyrobil palivo pre londýnske autobusy, ktoré sa skladá z kávového oleja a iných prímesí. Prvé z nich sa vydajú na svoju premiérovú cestu po Londýne už tento pondelok. Veľmi podstatným faktom je, že autobusy môžu jazdiť na toto nové palivo bez nutnosti úprav. Na výrobu kávového oleja sa používa kávová usadenina, ktorú nájdeme napríklad na dne každej zalievanej kávy.

Náš tip
PlasticRoad: Revolučná cesta vyrobená z morského odpadu

bio-bean kavove biopalivo

Britská spoločnosť získava kávový odpad priamo z kaviarní, reštaurácií alebo tovární. Ten potom vysuší a vyextrahuje z neho kávový olej. K nemu potom pridá iné palivá a vznikne tzv. B20 biopalivo, ktoré dokáže poháňať napríklad londýnske dieselové autobusy, a to bez nutnosti ich modifikácie.

Ideálne čisté palivo

Kávová usadenina je vysoko kalorická a obsahuje cenné zlúčeniny, čo z nej robí ideálnu surovinu pre výrobu čistých palív,“ uvádza spoločnosť na svojej webstránke. Spoločnosť odhaduje, že len v Británii sa vyprodukuje 500 000 ton kávovej usadeniny ročne. Spoločnosť chce expandovať aj na iné trhy, veď napríklad v USA sa vypije okolo 400 miliónov šálok kávy denne.

Náš tip
LINA: Biologicky rozložiteľný elektromobil z ľanu a cukru

bio-bean kavove biopalivo

Start-up bio-bean doteraz vyprodukoval 6 000 litrov kávového oleja. Toto množstvo má postačiť na ročnú prevádzku jedného londýnskeho autobusu.

Zdroje: cnn.com, bio-bean.com

24. novembra 2017
Fotománia

+