MojElektromobil
eAutoportal 14. septembra 2017

Je vám nový koncept elektromobilu Audi Elaine nejaký povedomý? Niet divu, veď je na prvý pohľad takmer identický s konceptom e-Tron Sportback, ktorý bol predstavený v apríli na autosalóne v Šanghaji. V čom sa teda líši?

Na frankfurtskom autosalóne nám Audi predstavilo 2 elektrické a autonómne jazdiace koncepty, Aicon a Elaine. Druhý menovaný vychádza po dizajnovej stránke z konceptu Audi e-Tron Sportback, na jeho palube však nájdeme nové pokročilé technológie budúcnosti.

Náš tip
Audi Aicon: Elektrický autonómny sedan s gigantickým rázvorom a dojazdom až 800 km

audi elaine

Jeho zdokobalená riadiaca jednota zFAS prináša množstvo funkcionalít pre robotické ovládanie elektromobilu. Audi Elaine má dosahovať až 4. stupeň autonómneho riadenia. The Highway Pilot umožňuje zmenu jazdného pruhu pri jazde po diaľnici bez nutnosti akéhokoľvek zásahu vodiča. Vhod príde aj funkcia lokalizovania voľných parkovacích miest s navigovaním.

S umelou inteligenciou na palube

Audi Elaine obsahuje aj osobného asistenta PIA s algoritmami strojového učenia. Jedná sa v podstate o systém umelej inteligencie, ktorý dokáže s vodičom komunikovať. Učí sa na základe vodičovho správania, dôsledkom čoho sa vie prispôsobiť jeho potrebám. Súčasťou Audi Elaine je aj inteligentný náramok Audi Fit Driver, ktorý monitoruje vitálne funkcie vodiča. Napríklad v prípade rozpoznania únavy, nastaví relaxačnú hudbu, zapne masážnu funkciu sedačky, či nastaví špeciálny mód klimatizácie.

Náš tip
Nové Audi Q3 sa má dočkať aj elektrickej a plug-in hybridnej verzie

Čo sa týka pohonnej jednotky a jazdných vlastností, tie sú identické s konceptom Audi e-Tron Sportback, ktorý sa začne vyrábať už v roku 2019. Tzn., že obsahuje 3 elektromotory s celkovým výkonom 370 kW (496 k), 95 kWh batériu (dojazd 500 km) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy.

Zdroj: carscoops.com

14. septembra 2017
Fotománia

+